Blog

HLAS - sociálna demokracia

Matúš Šutaj Eštok

Matúš Šutaj Eštok: Nedostatočná a pomalá pomoc podnikateľom a živnostníkom

Matúš Šutaj Eštok
Nedostatočná a pomalá pomoc podnikateľom  a živnostníkom – Vláda Igora Matoviča trestuhodne premeškala možnosť pomôcť podnikateľom a živnostníkom. Vedenie vlády sa síce formálne...

Nedostatočná a pomalá pomoc podnikateľom  a živnostníkom – Vláda Igora Matoviča trestuhodne premeškala možnosť pomôcť podnikateľom a živnostníkom. Vedenie vlády sa síce formálne vymenilo, ale problémy ostali. 

Vláda Igora Matoviča míňala množstvo energie na neustále hádky, vzájomné osočovanie a urážky. Počas poslednej vládnej krízy takmer mesiac nefungovala. Živnostníci a podnikatelia si taký luxus nemôžu dovoliť. Mnohí z nich denno denne doslova bojujú o prežitie, musia platiť zamestnancov, odvody, živiť svoje rodiny.

Viacero združení, asociácií, organizácií alebo iniciatív dlhodobo poukazuje na nedostatočnú pomoc podnikateľom a živnostníkom zo strany súčasnej vlády.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení uviedla, že väčšina podnikateľov sa ešte nespamätala z prvej či druhej vlny pandémie, finančné rezervy majú vyčerpané, prepúšťajú zamestnancov alebo skracujú úväzky. „Mnohé firmy sa prepadli do červených čísiel. Veľa z nich funguje v krízovom režime. Kompenzačné opatrenia zo strany štátu boli doteraz, žiaľ, absolútne nedostatočné, mnohé prevádzky doteraz bojujú o svoje prežitie.“

Iniciatíva 10 pre gastro žiada „vládu SR a jej podriadené inštitúcie Sociálnu poisťovňu a Finančnú správu, aby zastavila exekúcie, sankcie a blokovania účtov gastro podnikateľov a konečne sfunkčnila sľubované štátne kompenzácie gastro sektoru za druhú vlnu pandémie,“Predstavitelia tejto iniciatívy poukázali aj na to, že počas druhej vlny sú gastro prevádzky zatvorené už takmer 6 mesiacov a to bez kompenzácii sa toto obdobie. Aj keď v médiách sa dozvedajú presný opak.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov konštatovala, že „mnoho podnikateľov zápasí s nedostatočnou štátnou podporou, a ak už na nejakú majú nárok, jej vyplácanie je žalostne pomalé,“. Uviedli ešte, že už od prvej vlny počúvajú o riešeniach, absolvovali stretnutia s kompetentnými osobami z jednotlivých ministerstiev, kde im bola prisľúbená náprava, ale zostalo to iba pri sľuboch.

Združenie podnikateľov Slovenska uviedlo, že „vláda v prijímaných opatreniach nedostatočne zohľadňuje názory tých, ktorým sú kompenzačné opatrenia určené“.

Slovenský živnostenský zväz, aj na základe prieskumov, hovorí „o potrebe zásadnej zmeny prístupu k podpore firiem v období koronakrízy“

Na stále chýbajúce zvýšenie pandemickej PN a OČR a kompenzácie pre živnostníkov poukázala aj Iniciatíva Veda pomáha COVID-19. 

Toto všetko sú slová a vyjadrenia tých najpovolanejších, zástupcov rôznych združení, iniciatív, organizácií, skrátka ľudí priamo z praxe, tých, ktorí vedia najlepšie zhodnotiť  efektivitu pomoci zo strany štátu. Žiaľ, poukazujú na nedostatočný a pomalý systém štátnej pomoci, chýbajúce riešenia, jasný plán a nesplnené sľuby. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov dokonca uviedla, že zvažuje uplatňovanie nárokov aj prostredníctvom podávania žalôb, ak nepríde k náprave situácie.

Vláda Igora Matoviča trestuhodne premeškala možnosť pomôcť podnikateľom a živnostníkom. No pri štýle vládnutia sa tomu nemožno čudovať. Vedenie vlády sa síce formálne vymenilo, ale problémy očividne ostali. A ich pokračujúce neriešenie bude znamenať ďalšie a ďalšie krachujúce podniky, na kolená položených živnostníkov a prepúšťanie zamestnancov.

<< Späť k článkom