Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

HLAS: prezidentka urobila najvážnejšiu chybu vo svojej funkcii

Patrícia Medveď Macíková
HLAS je sklamaný postojom prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa rozhodla nepodať návrh obrannej zmluvy s USA posúdiť Ústavnému súdu.

HLAS je sklamaný postojom prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa rozhodla nepodať návrh obrannej zmluvy s USA posúdiť ústavnému súdu.

„Pani prezidentka má dvojaký meter na ústavnosť. Ak ide o požiadavku ľudí na referendum, vtedy ju považuje za nevyhnutné predložiť ústavnému súdu. Ak ide o požiadavku vlády na nevýhodnú zmluvu s USA, vtedy na to dôvod nevidí. Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil predseda HLASu Peter Pellegrini.

HLAS upozorňuje hlavu štátu, že o súlade s ústavou rozhoduje v Slovenskej republike výlučne ústavný súd, nie kancelária prezidentky. „Je nepochopiteľné, prečo zrazu zobrala pani prezidentka na seba zodpovednosť, ktorá jej vôbec neprislúcha. Súlad s ústavou je spolu so zachovaním suverenity, zvrchovanosti a územnej celistvosti najdôležitejším predpokladom uzavretia zmluvy s akoukoľvek krajinou. Pani prezidentka dnes nevyvrátila, ale svojím vylepšovaním zmluvy potvrdila pochybnosti, ktoré si množstvo ľudí na Slovensku spája so zmluvou s USA,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

Takzvaná interpretačná doložka, ktorou hlava štátu podmienila podpis tejto zmluvy, nepovažuje HLAS za riešenie. „Naopak, je to vysvedčenie neschopnosti slovenskej vlády vyrokovať text, ktorý nevyvoláva pochybnosti a ktorý treba dodatočne vysvetľovať,“ dodal Peter Pellegrini.

<< Späť k článkom