Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

HLAS – SD: Podporu na svine nechcel Vlčan medializovať, vzorec schválil osobne

Patrícia Medveď Macíková
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan osobne schválil systém vyplácania financií v kauze „Najdrahšie svine.“ Zároveň minister OĽaNO žiadal, aby celý proces prebehol bez medializácie. Vyplýva to z emailovej komunikácie členov vedenia agrorezortu, ktorú má HLAS – Sociálna demokracia k dispozícii (HLAS – SD). Strana žiada o okamžité odstúpenie ministra.

Bratislava 24. januára 2022 – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan osobne schválil systém vyplácania financií v kauze „Najdrahšie svine.“ Zároveň minister OĽaNO žiadal, aby celý proces prebehol bez medializácie. Vyplýva to z emailovej komunikácie členov vedenia agrorezortu, ktorú má HLAS – Sociálna demokracia k dispozícii (HLAS – SD). Strana žiada o okamžité odstúpenie ministra.

„Pred dvoma týždňami som oslovil agrorezort so žiadosťou v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Chcel som vedieť, kto rozhodol o schválení vzorca vyplácania dvoch miliónov eur za zber údajov o sviniach na Slovensku. Ministerstvo mi odmietlo údaje poskytnúť. Niekto na úrade sa však už na túto korupciu nemohol pozerať. Informácie, ktoré sme dostali poukazujú na to, že nastavenie vzorca mal schváliť osobne minister OĽaNO Vlčan. Zároveň o tejto „podpore“ nechcel minister verejnosť informovať,“ uviedol Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva strany HLAS – SD.

V kauze najdrahších svíň, v ktorej len štyrom percentám chovateľov ošípaných vyplatilo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) dva milióny eur, pritom agrorezort nebol schopný vysvetliť prakticky nič. Vďaka zvláštne a nelogicky nastavenému vzorcu dostala firma rodiny štátneho tajomníka OĽaNO Milana Kyseľa 4 500 eur na každú zo šiestich svíň a 10 500 eur získal aj Augustín Polák, kandidát č. 123 do volieb NR SR za OĽaNO.

„HLAS – SD na základe informácií, ktoré nám boli doručené, a ktoré zverejníme v utorok, žiada ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana z OĽaNO, aby bezodkladne podal demisiu. HLAS – SD už zároveň pripravuje trestné oznámenie. Policajný prezident Štefan Hamran je totiž aj napriek výzvam a závažným podozreniam z korupcie a zneužitia právomoci verejného činiteľa, pri kauze najdrahších svíň a ľudí z OĽaNO hluchý a slepý,“ zdôraznil Róbert Puci.

<< Späť k článkom