Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

HLAS – sociálna demokracia: Vláda podnikateľom hádže deravé záchranné koleso

Patrícia Medveď Macíková
Vláda nemá záujem pomôcť občanom Slovenska, vyhlásil dnes na tlačovej besede spolu so zástupcami firiem pôsobiacich v cestovnom ruchu a v gastro biznise líder...

Vláda nemá záujem pomôcť občanom Slovenska, vyhlásil dnes na tlačovej besede spolu so zástupcami firiem pôsobiacich v cestovnom ruchu a v gastro biznise líder strany HLAS-SD Peter Pellegrini. Povedal, že tisíce Slovákov boli včera na „poslednej večeri“, ktorou sa začala klinická smrť tohto odvetvia, ktoré zamestnáva 160 000 ľudí a tvorí 2,8 percenta HDP. „Prijaté opatrenia nie sú len o tom, že občania nemôžu ísť do reštaurácií či do wellnessu, ale najmä o ľuďoch na druhej strane. To nie je o nás, že nemôžeme ísť dnes na večeru. To je o týchto ľuďoch, ktorí nevedia, či dostanú ešte budúci mesiac výplatu,“ upozornil líder strany HLAS-SD. Podotkol, že napríklad v Rakúsku už dávno kancelár SebastianKurz oznámil, ako bude vyzerať zimná sezóna, pričom na Slovensku sa hotelieri či prevádzkovatelia reštaurácií alebo barov dozvedeli až v stredu (14. 10.) večer, ako detailne vyzerajú opatrenia a netušia, ako dlho bude tento stav trvať. 

Podľa Pellegriniho opatrenia vlády, tak ako boli včera predstavené, hodnotia tí, ktorých sa tieto opatrenia týkajú, asi takto: „Je to asi ako keď topiacemu hodíte deravé plávacie koleso, ktoré má zabezpečiť aspoň to, že dotyčný sa neutopí za minútu, ale za päť minút.“ Pomoc v rozsahu 4 % až 10 % z obratu a existujúce schémy pomoci nie sú podľa neho dostatočnou náplasťou pre tento segment. Zároveň zdôraznil, že je výslechom všetkým občanom, keď reštaurácie a prevádzky štát zatvorí, ale parlamentný bufet nechá pre poslancov otvorený. „Mal by fungovať v rovnakom režime ako ostatné reštaurácie,“ zdôrazil Pellegrini. 

Poslanec NR SR Richard Raši upozornil na hroziacu krízu zamestnanosti v oblasti gastro a cestovného ruchu. Kvôli koronakríze prišlo už o prácu viac ako 20 000 ľudí a v najbližších týždňoch pribudnú ďalší. Zároveň upozornil na pokles počtu prenocovaní na Slovensku o takmer 8 miliónov osobonocí, čo je pokles o 50%. Raši preto navrhol, aby DPH v tomto segmente klesla na 5 percent a aby pri prijímaní najbližších opatrení po rokovaní a návrhu pandemickejkomisie zasadla ekonomická komisia, akýsi ekonomický krízový štáb na ministerstve hospodárstva. Ten by mal dať návrhy na kompenzácie a až potom aby zasadol ústredný krízový štáb a vláde navrhol také opatrenia, ktoré nielen pomôžu chrániť nás pred koronavírusom, ale aj pred likvidáciou ekonomiky. Ďalším opatrením po vzore Rakúska alebo Českej republiky je kompenzácia fixných nákladov hotelov a penziónov vo výške 75 percent.

<< Späť k článkom