Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

HLAS – sociálna demokracia: Minister Richard Sulík svojvoľne poškodil záujmy Slovenska a postupoval v rozpore so zákonom

Patrícia Medveď Macíková
Minister hospodárstva Richard Sulík významne poškodil záujmy štátu keď pri predaji Východoslovenskej energetiky nevyužil predkupné právo štátu. Ľudia na východnom...

Minister hospodárstva Richard Sulík významne poškodil záujmy štátu keď pri predaji Východoslovenskej energetiky nevyužil predkupné právo štátu. Ľudia na východnom Slovensku to dokonca môžu pocítiť na svojich pňaaženkách pri cene elektriny. 

„Išlo o vážne manažérske zlyhanie, pretože štát sa ani len nepokúsil získať monopolného distribútora elektriny na východnom Slovensku pod svoju kontrolu. Minister hospodárstva nielenže nevyužil možnosť napraviť nevýhodnú a zlú privatizáciu druhej Dzurindovej vlády, ale postupoval pokútne, bez diskusie a bez dôslednej ekonomickej analýzy, vrátane posúdenia reálnej hodnoty spoločnosti VSE,“ povedal zdôraznil poslanec strany Hlas-SD a exminister hospodárstva Peter Žiga.

Rozhodnutiu chýba analýza ekonomickej výhodnosti, vrátane názoru Útvaru hodnoty za peniaze a  k cene sa nevyjadril nezávislý audítor. Je škandál, že zástupcovia štátu už v lete potichu odhlasovali vstup nového nemeckého vlastníka do spoločnosti, ktorá má dosah na ceny elektriny pre obyvateľov východného Slovenska. Nie je to však len zlyhanie Richarda Sulíka, ale celej vlády a vládnej koalície, ktorí len tak a bez diskusie dopustili, aby nemecký vlastník získal kontrolu na dvoma tretinami trhu v prípade distribúcie elektriny a nesú plnú zodpovednosť za ďalší vývoj.

Na základe právnej analýzy sme presvedčení, že kroky ministerstva hospodárstva sú v rozpore so zákonom a postupovalo neštandardne,“ skonštatoval poslanec Hlasu-SD Matúš Šutaj-Eštok. 

„Richard Sulík dnes naše pochybnosti o pokútnom rozhodnutí nevyvrátil a preto sa ho budeme znovu dôsledne pýtať na piatkovom mimoriadnom rokovaní výboru o 8.30. Potom zváži strana Hlas-SD ďalší postup.“ – zdôraznil exminister Peter Žiga.

V hre je aj trestné oznámenie a ďalšie politické dôsledky toho, že štát sa bez boja vzdal súboja o kontrolu významného strategického podniku. 

<< Späť k článkom