Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

RAŠI: Dnes sa podarila veľká vec, štát musí zverejniť všetky informácie o COVID-19

Patrícia Medveď Macíková
Výbor NR SR pre zdravotníctvo dnes prijal uznesenie, podľa ktorého musí vláda denne zverejňovať všetky neskreslené informácie o testovaniach na koronavírus....

Výbor NR SR pre zdravotníctvo dnes prijal uznesenie, podľa ktorého musí vláda denne zverejňovať všetky neskreslené informácie o testovaniach na koronavírus. „Okrem údajov, ktoré sa zverejňujú dnes, sa všetci dozvieme, koľko pozitívnych testov je opakovaných, koľko chorých je v ktorom meste alebo obci, a koľko testov platí štát a koľko samoplatci,“ povedal člen výboru Richard Raši (HLAS-SD), ktorý sa na tvorbe návrhu podieľal. Zároveň štát bude musieť zverejňovať aj informáciu, kde sa pacienti nakazili. Toto uznesenie nepodporili iba členovia výboru za OĽANO a Sme rodina.

Iniciatíva zverejňovania všetkých dát o pripravenosti štátu na pandémiu koronavírusu vyšla z iniciatívy lídra strany HLAS-SD Petra Pellegriniho, ktorý v pléne NR SR tieto dáta žiadal. Koaliční poslanci zverejnenie týchto informácií však neumožnili. „Hoci táto koalícia má vo svojom programovom vyhlásení 90 krát slovo transparentnosť, je to len slovo na papieri. Vláda sa rozhoduje bez potrebných dát na základe emócií a prieskumov verejnej mienky. Premiérovi ide iba o percentná a tie skrýva za obavy o zdravie občanov, na ktorom mu v skutočnosti vôbec nezáleží,“ povedal líder HLAS-SD Peter Pellegrini.

Okrem miest nakazenia si poslanci vyžiadali aj informácie o počte hospitalizácií a úmrtí súvisiacich aj s inými chorobami, ako onkologické či kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka a iné. 

Vláda by mala podľa uznesenia zverejniť aj porovnanie počtu úmrtí za obdobie od začiatku šírenia COVID-19 v SR do súčasnosti pri top 10 príčinách úmrtí v SR aj s porovnaním rovnakého obdobia za predchádzajúce 3 roky, rovnako aj dostupné i obsadené kapacity nemocničných lôžok určených na liečbu COVID-19, celkový počet a obsadený počet pľúcnych ventilátorov, počet lekárov a sestier určených na liečbu pacientov s COVID-19, počet hygienikov venujúcich sa COVID-19, a to na regionálnej úrovni a v členení „existujúce kapacity“ a „kapacity v príprave“.

Zároveň pred prijatím každého rozhodnutia o obmedzení práv občanov, obmedzení práce občanov, obmedzení podnikania alebo iných závažných obmedzeniach fungovania by mal štát zverejniť aj očakávané medicínske prínosy opatrenia, očakávané finančné škody dotknutých podnikateľov, občanov a navrhovaný spôsob kompenzácie.

<< Späť k článkom