Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Vláda zlyhala, no spolu musíme byť zodpovední

Patrícia Medveď Macíková
Dnes prijaté opatrenia sú výsledkom neschopnosti vlády bojovať s pandémiou tak, aby sa kvôli koronavírusu nemusela zásadne znižovať kvalita života...

Dnes prijaté opatrenia sú výsledkom neschopnosti vlády bojovať s pandémiou tak, aby sa kvôli koronavírusu nemusela zásadne znižovať kvalita života ľudí a aby nemuseli byť ohrozené celé sektory slovenskej ekonomiky.


Vláda premárnila leto, neposilnila stavy hygienikov a ďalších zdravotníkov a zanedbala prevenciu a osvetu. Výsledkom je, že korona sa šíri čoraz viac bez kontroly a môže Slovensko priviesť do situácie, v ktorej sa na jar ocitlo Taliansko či Španielsko.


Je úplne neprijateľné, aby si v takejto vážnej chvíli posielali dvaja vrcholní predstavitelia vlády urážlivé odkazy cez médiá a sociálne siete. Takéto správanie je neprípustné, výrazne spochybňuje dôveru ľudí v akékoľvek rozhodnutia vlády a nijako neprispieva k upokojeniu situácie v spoločnosti.

  
Vo vážnej situácii, v ktorej sa Slovensko ocitlo, nie je čas na individuálne hrdinstvá a okázalé bojkotovanie opatrení. Šírenie vírusu sa nám podarí zastaviť len spoločnou zodpovednosť voči svojim rodičom, priateľom, známym i celej spoločnosti. Nákazu zastavíme len vtedy, ak sa sami budeme voči ostatným správať tak, ako by sme boli infikovaní, a budeme si dávať taký pozor, akoby boli infikovaní všetci v našom okolí.


HLAS – sociálna demokracia žiada vládu a jej predsedu, aby okamžite predstavila plán pomoci postihnutým skupinám obyvateľstva. Nemôžeme v boji s s vírusom uspieť, ak dodržiavanie opatrení bude pre ľudí znamenať ohrozenie ich ekonomickej existencie či výrazné zníženie ich sociálneho štandardu. Rozhodnutia vlády totiž stavajú ľudí pred výber medzi dvoma možnosťami. Buď znížiť riziko nakazenia, ale pritom ohroziť živobytie rodín a ekonomickú existenciu. Alebo druhá možnosť – zachovať si aké také príjmy, ale pritom riskovať nakazenie sa vírusom.


Treba pristúpiť k razantnému uvoľneniu peňazí na podporu ekonomiky a k cieleným sociálnym opatreniam pre postihnuté skupiny. Preto HLAS – sociálna demokracia opakuje svoje konštruktívne návrhy na zvýšenie pandemickej OČR pre rodičov, ktorí po zatvorení škôl musia ostať doma so svojimi deťmi, aj návrh na pomoc mestám a obciam, ktorým dnes chýbajú prostriedky. Rovnako žiadame vládu o okamžitú pomoc pre šport z prostriedkov Fondu na podporu športu a rýchle uvoľnenie prostriedkov pre robotníkov kultúry, ktorí sú sedem mesiacov bez práce a bez príjmu.


Dnes nie je čas na vytĺkanie politického kapitálu, hoci individuálne zlyhania mnohých osôb vo svojich funkciách priam kričia po vyvodení politickej zodpovednosti. Napriek týmto zlyhaniam musia všetci zodpovední ľudia na Slovensku spraviť všetko pre to, aby sme spoločne tento boj zvládli a neohrozili životy a zdravie našich blízkych. HLAS – sociálna demokracia spraví všetko pre to, aby sme v tomto boji uspeli.

<< Späť k článkom