HLAS - sociálna demokracia

Peter Pellegrini

Čas prázdnych rečí skončil. Konajte!

Peter Pellegrini
V tejto mimoriadnej situácii nie je čas na individuálne hrdinstvá a okázalé bojkotovanie opatrení. Vládou prijaté opatrenia vniesli do spoločnosti...

V tejto mimoriadnej situácii nie je čas na individuálne hrdinstvá a okázalé bojkotovanie opatrení.

Zdroj: TASR – Michal Svitok

Vládou prijaté opatrenia vniesli do spoločnosti nervozitu a zmier medzi štátom a ľuďmi z marca tohto roka je minulosťou. Bez dôvery k vláde je úspešnosť boja s pandémiou vážne ohrozená a kde sa stráca dôvera, nastupuje represia. Žiaľ, tá sa stáva súčasťou politickej výbavy a politického slovníka súčasného predsedu vlády. Zároveň verejnosť stráca trpezlivosť, čo neveští do budúcnosti nič dobré.

Ako predstaviteľa opozície ma tento stav spoločnosti neteší, ale viackrát som dal verejne najavo, že z tejto témy nemienim vytĺkať lacný politický kapitál. Ide o zdravie ľudí, ide o ich sociálne osudy, ide o ich rodiny, blízkych a mnohí z nich sa oprávnene boja, čo s nimi bude. Vďaka nám získala vláda čas pripraviť sa na druhú vlnu pandémie, ale zaspala na vavrínoch. Očakával som, že sa z prvej vlny poučí. Ľudia ako-tak prežili aj bez výraznej pomoci ekonomike. Namiesto avizovaných troch miliárd eur sa vyčerpalo 580 miliónov.

Žiaľ, vláda premárnila leto, neposilnila stavy hygienikov a ďalších zdravotníkov a zanedbala prevenciu a osvetu. Výsledkom je, že korona sa šíri čoraz viac bez kontroly a môže Slovensko priviesť do nebezpečnej situácie.

Je neprijateľné, aby si v tejto vážnej chvíli posielali dvaja vrcholní predstavitelia vlády urážlivé odkazy prostredníctvom médií a sociálnych sietí. Takéto správanie je neprípustné, výrazne spochybňuje dôveru ľudí v akékoľvek rozhodnutia vlády a nijako neprispieva k upokojeniu situácie v spoločnosti.

V tejto mimoriadnej situácii nie je čas na individuálne hrdinstvá a okázalé bojkotovanie opatrení. Aj keď vláda nepredstavila verejnosti dáta, na základe ktorých prijala ekonomické opatrenia, šírenie vírusu sa nám podarí zastaviť len spoločnou zodpovednosťou voči svojim rodičom, priateľom, známym i celej spoločnosti.

HLAS – sociálna demokracia očakáva od vlády a jej predsedu, aby okamžite predstavila plán pomoci postihnutým skupinám obyvateľstva. Nemôžeme v boji s vírusom uspieť, ak dodržiavanie opatrení bude pre ľudí znamenať ohrozenie ich ekonomickej existencie.

Sme presvedčení, že treba pristúpiť k čo najrýchlejšiemu uvoľneniu peňazí na podporu ekonomiky a k cieleným sociálnym opatreniam pre postihnuté skupiny. Preto predkladáme návrhy na zvýšenie pandemickej OČR pre rodičov, ktorí po zatvorení škôl musia zostať doma so svojimi deťmi, aj návrh na pomoc mestám a obciam, ktorým dnes chýbajú prostriedky. Rovnako žiadame vládu o okamžitú pomoc pre šport z prostriedkov Fondu na podporu športu a rýchle uvoľnenie prostriedkov pre robotníkov kultúry, ktorí sú sedem mesiacov bez práce a bez príjmu.

Čas prázdnych slov sa skončil. Konajte!

Zdroj: https://komentare.hnonline.sk/komentare/2229038-cas-prazdnych-reci-skoncil-konajte?fbclid=IwAR1DsdE8TBesdIKJXqU6EnTzhsP9MwU757r32jDjPMegsyTA630Skyowxbg

<< Späť k článkom