Blog

HLAS - sociálna demokracia

Zuzana Dolinková

365 miliónov na rok pre zdravotníctvo alebo ako si vycvičiť voliča OĽaNO?

Zuzana Dolinková
S veľkolepými heslami a s nekompromisným presviedčaním, že JEDINE ON to myslí so Slovenskom najlepšie, že LEN ON vie, čo...

S veľkolepými heslami a s nekompromisným presviedčaním, že JEDINE ON to myslí so Slovenskom najlepšie, že LEN ON vie, čo naši občania potrebujú, že LEN ON vie kto je dobrý a kto je zlý a že LEN JEHO návrhy a napády sú najideálnejšie. Takto nejako prezentuje svoje ,,famózne” myšlienky ľudu minister financií Igor Matovič.

Slovensko zdravotníctvo dlhé roky krváca. Pandémia preverila jeho stabilitu do špiku kosti. Dnes je nad slnko jasné, že keby naši zdravotníci nezaťali zuby a neklesli na úplné dno svojich síl, na úkor svojho zdravia, niektorí žiaľ i životov, na úkor súkromia, nikto nevie, ako by sme sa pandémiou borili. Starostlivosť o naše zdravie a životy nielen pocas pandémie sme zvládli bez skutočného záujmu štátu, bez toho, aby sme sa zdravotníkom adekvátne a zhmotnene poďakovali. A to napriek tomu, že vieme, že bez zdravia nedokáže fungovať žiadna spoločnosť a že aj keď zdravie nie je všetko, tak bez zdravia je všetko ničím.

Okrem pandémie Slovensko zažíva ďalšiu smutnú krízu. Pred mesiacom sa rozpútala vojna na Ukrajine a na Slovensku máme desaťtisíce ukrajinských utečencov, ktorých zdravotný stav nie je vôbec ideálny. Či už z dôvodu ich nízkej zaočkovanosti nielen proti koronavírusu, ale aj proti iným chorobám, ktoré my už dlhé roky nepoznáme. A v neposlednom rade je zdravotný stav mnohých Ukrajincov poznačený vojnovým krviprelievaním.

Práve v tomto z každej strany sa valiacom marazme si minister financií a expremiér Matovič dovolil to, čo sa len tak nevidí. Nechať krvácať zdravotníctvo a nechať v neistote pacientov aj zdravotníkov do poslednej chvíle je fakt prejavom totálnej arogancie a nedôstojnosti. Od apríla 2022 stále totiž hrozí, že pacienti si budú musieť platiť za vyšetrenie v ambulanciách u špecialistov alebo za operačné zákroky v nemocniciach. Bezplatne nás ošetria len pri akútnych a neodkladných stavoch. Áno, to napriek tomu, že všetci si celý život platíme zdravotné odvody, aby sme mali nárok na zdravotnú starostlivosť garantovanú Ústavou SR.

A aká bola reakcia na tento tragikomický scenár pre slovenského pacienta, ktorý prišiel o päť minút dvanásť ? Minister financií Igor Matovič s plnou podporou ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského na slnečnej tlačovej konferencii svojimi demagogickým rečami a prázdnymi argumentami oznámili občanom, že hrdo dávajú slovenskému zdravotníctvu jeden milión eur na každý deň roku 2022. Teda spolu 365 miliónov. Aj by to možno dojemná správa, ak by bola pravdivá. Lenže nie je. Je to len čistý marketing a ďalšia z PR aktivít Igora Matoviča. Ja sa len nechápavo už vyše dva roky denne čudujem tomu, kto ešte dokáže uveriť jeho nepríčetnému pohľadu a falošnému úsmevu. A stále viac sa čudujem aj tým, ktorí dnes veria aj kamennej tvári takmer nemého ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

Trápne divadlo, počas ktorého sa títo páni spolu so štátnym tajomníkom Minsterstva financií snažili presvedčiť ľudi, že z reálnych 100 miliónov eur dostane rezort zdravotníctva údajne až 365 miliónov eur, bolo naozaj vrcholom manipulatívneho marketingu pre nezorientovaných OĽANO pozitívnych. Pretože všetky peniaze nad 100 milión eur, ktoré pacientom sľubovali sú zdroje, o ktorých môžeme akurát tak snívať a polemizovať o nich. Hypotetických 145 miliónov eur je vrabcom na streche, pretože ide o zdravotné odvody, ktoré BY MAL štát vybrať. A 120 miliónov eur je určených LEN pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorá aj napriek už predchádzajúcemu diskriminačnému dofinancovaniu vo výške 200 milión eur v roku 2020, dostane ako jediná z troch zdravotných poisťovni ďalšie zdroje navyše, pretože jej manažment je zjavne dobrý vo všetkom možnom, možno aj v marketingu, ale isto nie v efektívnom a hospodárnom manažovaní poisťovne a teda nie v nakladaní s peniazmi svojich poistencov, ktoré si platia za dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Sčítané a podčiarknuté – žiaden milión eur do zdravotníctva na deň nepôjde!
Žiadna stabilizácia zdravotníckeho sektora sa nekoná!
Žiadna vďaka, ani motivácia pre zdravotníkov!
Žiadna nádej pre pacientov pre lepšie, dostupnejšie a modernejšie zdravotníctvo!
Žiadna vízia ako ďalej.
Len vzletné frázy a manipulovanie občanov. Pretože Igor Matovič nič iné nevie a minister zdravotníctva Lengvarský nič iné robiť ani nemôže.


Sama sa osobne už vyše dva roky nestačím s úžasom diviť, že ma Slovensku sú ešte takí ľudia, ktorí si myslia, že Matovič a spol. to s nami mysleli a myslia dobre. Pretože Matovičovi sa nedá veriť ani to, že sa krstným menom volá Igor. A dva roky pre to trpíme všetci a horšie je, že ešte ďalšie dva roky aj trpieť budeme…

<< Späť k článkom