Blog

HLAS - sociálna demokracia

Zuzana Dolinková

Blog: AJ KÚRIŤ A SVIETIŤ TREBA S ROZUMOM

Zuzana Dolinková
Bývalá poverená vláda pod vedením trojjediného bývalého povereného premiéra Hegera, ktorý bol súčasne poverený aj vedením ministerstva zdravotníctva a ministerstva...

Bývalá poverená vláda pod vedením trojjediného bývalého povereného premiéra Hegera, ktorý bol súčasne poverený aj vedením ministerstva zdravotníctva a ministerstva financií mal viesť Slovensko ešte do 30. septembra 2023. Doteraz žiadna vláda nebola prilepená k svojim stoličkám, funkciám a vládnym limuzínam tak dlho ako tá Hegerova. Malo to byť desať mesiacov pod riadením poverenej Hegerovej vlády, čo je pre občanov stratená doba na zastavenie úpadku krajiny a naštartovanie procesov na revitalizáciu Slovenska na desiatky rokov dopredu. Čo ale vlastne znamená zľudovená formulácia, že poverená vláda má – v aktuálne situácii na Slovensku 10 mesiacov!-  iba kúriť a svietiť?

Skúsme sa možno pozrieť na rezort, ktorý je totálne na kolenách. Na zdravotníctvo. Zdravotníctvo je sektor, ktorý Matovičova a Hegerova vláda za posledné tri roky zdevastovala tak ako ešte nikto nikdy predtým. A snáď ani po nich. Za posledné tri roky zažilo slovenské zdravotníctvo dvoch ,,normálnych” ministrov, jedného povereného ministra, niekoľko štátnych tajomníkov a niekoľko generálnych tajomníkov služobného úradu. Ministerstvo zdravotníctva (a minimálne niektoré jemu podriadené organizácie) boli a sú za toto obdobie riadené absolútne chaoticky. Chaos nad chaos je nielen personálny, ale aj obsahový a procesný. Žiadny minister zdravotníctva za uplynulé tri roky nepriniesol žiadnu víziu, žiadnu koncepciu, žiadnu budúcnosť a nádej na zlepšenie fungovania zdravotníctva. Práve naopak. Zdravotníci, pacienti i verejnosť sme boli svedkakmi štrajkovej pohotovosti lekárov, manažérskej neschopnosti, amatérskeho vystupňovania rôznych kríz v rôznych segmentoch poskytovania zdravotnej starostlivosti doslova do poslednej kvapky a následne iba hasenia týchto problémov, za ktoré si v drvivej väčšine prípadoch mohli sami.

Od marca 2023 je rezort zdravotníctva vedený de iure štátnym tajomníkom, de facto premiérom – ako vraví Heger, Michalom Palkovičom. Plnú zodpovednosť za riadenie ministerstva zdravotníctva pritom nesie poverený premiér Heger. Napriek tomu, že to, čo sa v každej normálnej demokratickej krajine považuje za prirodzené, teda že vláda bez dôvery by mala už iba svietiť a kúriť, Hegerova odvolaná vláda to bez akejkoľvek sebareflexie nerešpektuje. Tam, kde by nemala robiť vôbec nič, robí zbytočné škodlivé kroky a tam, kde by konať mala, tam účelovo nekoná a trestuhodne stráca čas. HLAS opakovane vyzýval povereného premiéra a ministra zdravotnícva Hegera, aby do predčasných parlamentných volieb nerobil v zdravotníctve už nič, čo by mohol ešte viac pokaziť. A jediné, na čo sa má sústrediť a vložiť všetky svoje sily, je iba záchrana peňazí z Plánu obnovy. Žiaľ,  všetci poverení páni, ktorí aktuálne zdravotníctvu velia – hoc veľmi dobre vedia, že len na päť mesiacov – majú na svoje dočasné pôsobenie zjavne iný názor.

Nie páni, vy už nemáte v zdravotníctve robiť nič. Ani čo sa týka vami pokazenej akožej reformy nemocníc. Stačilo, že ste prijali zákon, ktorým sa pýšite ako najväčšou refomou slovenského zdravotníctva. Smutnou časťou celej tejto vašej ,,slávnej” reformy nemocníc však dnes nie je nič iné ako zrušenie piatich pôrodníc. Hanba. Zase raz došlo na naše slová, ktoré za HLAS kontinuálne tvrdíme a síce, že vaša optimalizácia či kategorizácia nemocníc nie je žiadna reforma.

Rovnako tak došlo aj naše slová, že z Plánu obnovy sa na Slovensku žiadna nová nemocnica nepostaví. Nikto príčetný okrem Hegera dnes už nepochybuje o tom, že žiadne Rázsochy z Plánu obnovy nebudú. A vysoko rizikové – rozumej nemožné – je aj postavenie a dokončenie Univerzitnej nemocnice v Martine z Plánu obnov tak, aby jej dverami prvý pacient prešiel už takto o tri roky, teda v máji 2026. Aj v Martine, rovnako ako na Rázsochách je stále iba prázdne miesto bez stavbeného ruchu.

Pán Heger a pán ,,štátny minister” Palkovič, ak ste sa teda už rozhodli, že ešte päť mesiacov musíte stoj čo stoj držať ochrannú ruku nad slovenským zdravotníctvom, skúste mu, a predovšetkým pacientom, aspoň neškodiť. Venujte prosím všetku svoju pozornosť a entuziazmus do toho, čo sa za päť mesiacov ešte v zdravotníctve dá zachrániť. Zmierte sa prosím chlapsky už s tým, že vaše politické zlyhanie pri výstavbe novej koncovej národnej univerzitnej nemocnice na bratislavských Rázsochách sa stalo skutočnosťou. A okamžite smerujte svoju energiu na to, aby sme nehanenbne neprišli o 281 miliónov EUR z Bruselu. Predstavte ľuďom konečne ten váš slávny Plán B. Či už to bude zmena alokácie peňazí určených pôvodne na hrubústavbu Rázsoch pre regionálne nemocnice alebo na iný projekt, ktorý bude spĺňať všetky požiadavky novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Vy opakujete, že záložný alteranatívny Plán B k Rázsochám máte. Preto prosím konajte! Čas je totiž to jediné, čo špeciálne v zdravotníctve vôbec nemáme. Aj kúriť a svietiť treba predsa s rozumom!

<< Späť k článkom