Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Karolína Ducká

Vyhlásenie zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho

Karolína Ducká
Zostal som zhrozený. Nielen ako zvolený budúci prezident, ale aj ako človek. Ako budúci prezident som zhrozený z toho, kam...

Zostal som zhrozený. Nielen ako zvolený budúci prezident, ale aj ako človek. Ako budúci prezident som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. A ako človek som zhrozený z toho, že na konci tejto nenávisti je predseda demokraticky zvolenej vlády, bojujúci o svoj život po atentáte.

Musíme si povedať veľmi otvorene: Atentát na predsedu vlády je atentátom na demokraciu.

Slovenskú republiku až do včera zdobila schopnosť vyriešiť všetky politické krízy ústavnou a demokratickou cestou. O osude našej vlasti rozhodovali občania vo volebných miestnostiach, nie ozbrojení násilníci na uliciach.

Ak sa máme ako národ zmieriť a ak sa takéto atentáty na demokraciu nemajú nikdy viac zopakovať, musia všetci prejaviť obrovskú zodpovednosť: politici, mienkotvorné osobnosti, spoločenské skupiny i médiá.

Tento atentát si zaslúži spoločné a jednoznačné odsúdenie. Na takýto krok potom môže nadviazať zmierovanie národa a upokojenie vášní. Je to naša jediná nádej do budúcnosti.

Slovensko sa dnes musí vybrať cestou pokoja a utlmenia vášní. Nesmieme na nenávisť odpovedať ďalšou nenávisťou, inak sa zlo nezastaví.

Vyzývam preto všetky politické strany na Slovensku, aby prerušili svoju predvolebnú kampaň do Európskeho parlamentu. Kampaň úplne prirodzene so sebou prináša konfrontáciu, vyhraňovanie a vzájomné obviňovanie sa politikov. Ale ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje.

Preto vás prosím, prerušte predvolebnú kampaň aspoň do okamihu, kedy sa situácia upokojí a kedy budeme vedieť viac o vyšetrovaní tohto ohavného činu.

Rovnako pevne verím, že nikto z politikov nebude zneužívať túto tragickú situáciu na vytĺkanie politických bodov. Atentát na predsedu vlády a atentát na demokraciu by nemali byť nástrojom politického boja. Naopak, ak dnes ľudia na Slovensku niečo urgentne potrebujú, je to aspoň základná zhoda a jednota slovenskej politickej reprezentácie. A keď už nie zhoda, tak aspoň civilizované spôsoby diskusie.

Vážení spoluobčania, obraciam sa v tejto ťažkej chvíli aj na každého jedného z vás. Nech sa každý sám seba opýta, či toto je stav, do ktorého sme sa ako národ chceli dostať. Nech sa opýta sám seba, čím môže on osobne, vo svojom živote, vo svojej rodine, na svojom pracovisku, medzi priateľmi či na sociálnych sieťach prispieť k tomu, aby sa niečo podobné nikdy viac nezopakovalo. Možnosť vniesť do spoločnosti pokoj, mier a jednotu má každý jeden občan Slovenskej republiky.

<< Späť k článkom