Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Ekonomickú katastrofu na Slovensku odvráti iba silný štát

Patrícia Medveď Macíková
  Hlavnou výzvou Slovenska nie sú ani kultúrne vojny, ani medvede. Je to ekonomika. Tá slovenská kráča smerom ku Grécku...

 

Hlavnou výzvou Slovenska nie sú ani kultúrne vojny, ani medvede. Je to ekonomika. Tá slovenská kráča smerom ku Grécku 2010. „Slovensko je päť týždňoch od parlamentných volieb a riešia sa tu politické zmätky a nezmysly,“ povedal dnes ekonomický expert HLAS Tomáš Drucker. Podľa neho musí zasiahnuť silný štát, ktorý nahradí súčasný politický chaos a experimenty.

„Sme presvedčení, že voliči si pred voľbami zaslúžia počuť pravdu,“ zdôraznil T. Drucker. Tá je podľa neho taká, že buď sa vlády chopia overení a skúsení odborníci, alebo krajinu čakajú roky chudoby, stagnácie a zaostávania.Matovič, Heger, Kollár a Sulík prebačovali Slovensko do ekonomickej katastrofy. „Vedia, že je oveľa horšie, ako to vyzerá, Ale hlavne vedia, že nemajú na to, aby s tým niečo spravili,“ dodal.

HLAS upozornil, že obrovský deficit verejných financií môže byť ešte horší, lebo tento rok ho zachraňujú eurofondy, ktoré je Slovensko schopné za súčasných katastrofálnych podmienok minúť. Krajina vyčerpala vyčerpala rezervy na rast ekonomiky. Hrozí zhoršenia ratingu, ktoré predraží náklady na štátny dlh. „Ak sa od prvého dňa po voľbách nezačne poctivo pracovať, hrozí Slovensku až krach, so všetkými následkami na život ľudí a kvalitu služieb štátu,“ upozornil T. Drucker

Podľa neho je súčasný stav ekonomiky zúfalý, chýbajú jej rozvojové impulzy, premyslená hospodárska politika a pohľad za horizont jedného volebného obdobia. „Je potrebné, aby štát riadili skúsení manažéri. O tom je silný štát. O schopných manažéroch, ktorí vedia čo robia, aby sme dokázali zlepšovať život ľuďom. Nie ich iba každé štyri roky strašiť uťahovaním opaskov kvôli diletantizmu neschopných politikov,“ dodal T. Drucker.

Podľa ekonomického experta Kamila Šaška si HLAS uvedomuje, že verejné financie je nevyhnutné ozdraviť.Konsolidáciu však musia sprevádzať investície do rastu, inak sa opäť preškrtáme do ešte väčšej chudoby,“ zdôraznil K. Šaško. Kľúčové je garantovať zamestnávateľom stabilitu, nezvyšovať daňové a odvodové zaťaženie, efektívne minúť každé euro z verejných financií, a pokračovať v zastavenej decentralizácii, ktorá samosprávam umožní investovať do rozvoja regiónov.

Verejné financie majú pomáhať rozvoju Slovenska. Vyrovnaný rozpočet a nižší štátny dlh nemôžu byť cieľom, ale výsledkom dobre fungujúcej ekonomiky a zodpovednej politiky. „Ak budeme škrty znásilňovať v mene fetišu znižovania úlohy štátu, tak ako sa nám to snažia nahovoriť liberálne a pravicové strany, zabijeme aj posledné zvyšky nádeje na dosiahnutie európskej životnej úrovne pre našich obyvateľov,“ dodal K. Šaško.

Voliči sa budú podľa T. Druckera rozhodovať medzi tým, či opäť dostanú šancu kaskadéri a amatéri, ktorú krajinu vedú do chaosu, alebo si zvolia odborníkov, ktorí ukázali, že majú výsledky. „Slovensko si v septembri zvolí medzi slabým a chudobným štátom, alebo silným štátom, ktorý ako jediný garantuje HLAS,” povedal.

<< Späť k článkom