Blog

HLAS - sociálna demokracia

Peter Kalivoda

Súčasný manažment medveďa hnedého na Slovensku je doslova katastrofou.

Peter Kalivoda
Rezort životného prostredia pod vedením exministra Budaja a aj súčasného povereného ministra Chrenka nezvládajú manažment medveďa hnedého na Slovensku. Súčasný...

Rezort životného prostredia pod vedením exministra Budaja a aj súčasného povereného ministra Chrenka nezvládajú manažment medveďa hnedého na Slovensku. Súčasný generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska sa k incidentom ani nevyjadruje a nehľadá riešenia. Pritom denno denne vidíme, ako sa konfliktné situácie stupňujú, verejná mienka sa obracia proti ochrane prírody. Na vzostupe sú aj škodové udalosti spôsobené medveďmi, ktoré bývali v minulosti sporadické. Súčasný stav je zlý a neudržateľný, doslova katastrofický. Určite nechceme, aby nastúpila akási forma domoobrany, ktorej náznaky sa vo verejnom priestore už formujú.

Odborníci bijú na poplach, cez víkend sa udiali tri konfliktné situácie s medveďom hnedým a to iba za 24 hodín

 Neuplynie hádam ani deň, aby sme v správach nemali informáciu o nebezpečných stretoch alebo útokoch medveďov. Bývalý minister životného prostredia Budaj sa tomu iba nečine prizeral. O jeho odbornosti hovorí sám za seba, už jeho zľudovený výrok, že medvede nezabíjajú ľudí, sú to vegetariáni. Žiaľ, ani súčasný minister životného prostredia to nezvláda. Dnes sa ľudia sa boja chodiť na prechádzky do lesov, ohrozujeme si vlastný cestovný ruch. Odborníci upozorňujú na to, že meteorológovia a vodohospodári žiadajú žiadajú ozbrojené sprievody na cestu do práce.  Ohrozovaní sú aj  lesníci, na svoju vlastnú pôdu sa boja chodiť aj poľnohospodári. V niektorých častiach Slovenska dokonca rodičia stavajú elektrické ohradníky, aby sa ich deti mohli pri domoch hrať.

 Preventívne opatrenia sú nesprávne cielené a neúčinné

Treba to povedať na rovinu, preventívne opatrenia sú nesprávne cielené a neúčinné, rovnako tak aj činnosť zásahového tímu štátnej ochrany prírody, ktorý v posledných rokoch pracuje viac na svojom PR ako na skutočnom riešení problému s touto šelmou. Nehovoriac o tom, koľko finančných prostriedkov do tohto tímu nalial exminister Budaj, bez akéhokoľvek efektu. Nastavovanie pascí, občasné odchyty, plašenie, streľba gumovými projektylmi a hlavne rozhovory v médiách neprinášajú želaný efekt. Štát a ministerstvo nemôže navodzovať dojem, že chránený živočích je tu nad život a zdravie človeka a že si nevieme s týmto problémom poradiť.

Štát a ministerstvo musia nájsť efektívne riešenia

Štát je tu od toho, by našiel efektívne riešenia. Riešenie konfliktov s medveďom hnedým v našich obciach musí byť prioritnou témou v oblasti životného prostredia. Je nutná rýchla analýze súčasného stavu a následne príprava legislatívy, ktorá umožní cielený zásah do populácie medveďa hnedého. Riešenie vidím v stanovení “no go” zón, kde výskyt medveďa hnedého bude znamenať jeho okamžité vylúčenie z populácie. Aktívne sa musí komunikovať so samosprávou a otvoriť diskusiu s Európskou Komisiou pre hľadanie kompromisných riešení. Musí sa zaktualizovať program starostlivosti o medveďa hnedého, nastaviť systematický monitoring jeho populácie a efektívnejší manažment. Populáciu medveďa regulujú mnohé krajiny, spomeniem napríklad Švédsko, Fínsko, Chorvátsko, Slovinsko alebo Rumunsko.   Nehľadajme už výhovorky, ale riešenia, to, že tu máme problém, je nespochybniteľné.

<< Späť k článkom