Blog

HLAS - sociálna demokracia

Kamil Šaško

Vládu v demisii zaujíma jedine udržanie moci, opäť oklamali ľudí

Kamil Šaško
Takmer pred dvomi mesiacmi som v rozhovore upozorňoval na zásadné nedostatky, pre ktoré je navrhovaný rozpočet zlý, populistický, predvolebný a...

Takmer pred dvomi mesiacmi som v rozhovore upozorňoval na zásadné nedostatky, pre ktoré je navrhovaný rozpočet zlý, populistický, predvolebný a nebezpečný. Richard Sulík hovoril dokonca o „ŠEREDNOM ROZPOČTE“.

Strana HLAS-sociálna demokracia jasne definovala dve požiadavky na prípadnú podporu „zákona roka“. Dohodu na predčasných voľbách s termínom v prvej polovici budúceho roka a presun 840 miliónov EUR do rezortu zdravotníctva. Na jednej strane sme radi, že aspoň pri našej druhej podmienke prišlo k čiastkovej dohode. Navyše, vítame zníženie DPH pre gastro sektor na 10%, čo presadzujeme takmer dva roky. Naďalej však aj po vecnej stránke máme vážne výhrady:

1. REKORDNÉ ZADĹŽOVANIE ĽUDÍ – najzásadnejšia výhrada, ktorá ZRAZU „vraj rozpočtovo zodpovednej“ strane SaS neprekáža. Pripomínam, že táto vláda zadĺžila každého občana Slovenska viac, ako všetky ostatné vlády za 12 rokov dozadu DOKOPY. Naďalej tiež ostávajú v rezervách miliardy eur, ktoré nie sú žiadnym spôsobom viazané, a obávame sa, že budú využité nie na pomoc pre ľudí, ale na predvolebné a populistické návrhy pod taktovkou Igora Matoviča, ktorému v tejto krajine neverí už takmer vôbec nik.

2. SAMOSPRÁVY – sme svedkami praktických dopadov „atómoviek“ ministra v demisii Matoviča. Samosprávy, ktoré túto neschopnú vládu zachránili počas pandémie, nevedia prijať rozpočty (takmer polovica vstúpi do nového roka v provizóriu) a sú nútené zvyšovať všetky možné poplatky. Účet tak zaplatia z vlastných peňaženiek VŠETCI obyvatelia našich miest a obcí.

3. POMOC S CENAMI ENERGIÍ – na základe zjavného porušovania vlastných pravidiel, ktoré vláda v demisii podpísala v známom Memorande, Slovenské elektrárne odmietli súhlasiť so zmluvou na zastropovanie cien. Pomoc s astronomickými cenami elektriny je okrem prvých troch mesiacov budúceho roka vo vážnom ohrození.

4. VÝDAVKOVÉ LIMITY – zásadnú výhradu, že porušuje vlastný zákon a oklamala aj Brusel, vyriešila vláda v demisii jednoducho tak, že hoci ich do rozpočtu nakoniec zapracovala, zároveň si rovno udelila výnimku a vlastné pravidlá nebude budúci rok musieť dodržiavať.

5. BUDÚCNOSŤ KRAJINY – symbolom neschopnosti je Veronika Remišová. Zverením čerpania eurofondov do rúk tejto političky prakticky vláda v demisii rezignovala na akúkoľvek nádej, či budúcnosť Slovenska. Budúci rok musí pani ministerka zabezpečiť čerpanie 6 miliárd eur, ktoré inak vrátime Bruselu. Pre porovnanie, to je 3x toľko, koľko bola vláda v demisii priemerne schopná minúť za tri roky jej ministrovania, a ešte o miliardu navyše.

JEDINÝM RIEŠENÍM SÚ PRETO PREDČASNÉ VOĽBY – veď si pozrite sami, čo o tejto situácii hovorili v OĽANO v roku 2018.

Kamil Šaško – ekonomický expert strany HLAS – sociálna demokracia

 

 

<< Späť k článkom