Blog

HLAS - sociálna demokracia

Matúš Šutaj Eštok

Papaláši si vymenili stoličky a ľudia nemajú z čoho žiť

Matúš Šutaj Eštok
Vláda zdecimovaná hádkami sa na malú chvíľku tvárila, že je všetko v poriadku, aj keď od začiatku bolo jasné, že je...

Vláda zdecimovaná hádkami sa na malú chvíľku tvárila, že je všetko v poriadku, aj keď od začiatku bolo jasné, že je to jedna fraška.  Igor Matovič si vymenil miesto s Eduardom Hegerom, vrátil sa dokonca aj Milan Krajniak na post ministra práce a chaos môže pokračovať. Pokoj vydržal na pomery tejto vlády neuveriteľne dlho, až pár dní. Igor Matovič je, ale späť vo forme a už opäť  nadáva oponentom do idiotov cez sociálne siete. Nezabudol ani spôsobom jemu vlastným poukazovať na ohrozenie zdravia občanov Slovenska. Cynické, nemyslíte, od človeka, ktorý ešte donedávna viedol vládu a mal zodpovednosť za chod štátu vo svojich rukách. Výsledok vieme.

Smutné a zúfalé príbehy

Denno denne počúvame smutné a zúfalé príbehy o ľuďoch, živnostníkoch, firmách.  Napríklad matka samoživiteľka, ktorá pracovala v gastre ako časníčka, kde mala nižší príjem a tringelty samozrejme tvorili dôležitú časť príjmu. Poctivo robila, starala sa o svoje tri deti. A dnes? Pomoc od štátu takmer žiadna. Jeden majiteľ menšej kaviarne dostal od minulého marca príspevok vo výške 600 eur, ale na daniach a odvodoch za to isté obdobie musel zaplatiť 6000 eur. Alebo prípady živnostníkov, ktorí nemôžu chodiť za prácou a preto sa nezmestia do tabuliek úradov.  Mnohí podnikatelia sú dnes kvôli chybám a nesprávnemu informovaniu zo strany štátu vyzývaní na vrátenie príspevkov, ktoré dostali zo schémi pomoci. A takýchto smutných príbehov je množstvo. Pre neustále hádky a krízu vo vláde akosi nebol čas na dôležité veci. Nerozumiem tomu, prečo dodnes nebol prijatý, na odporúčanie odborníkov, 300 eurový pandemický príspevok na dieťa? Prečo nie je tzv. kurzarbeit pre živnostníkov? Tí pomoc nepotrebujú?

Nedostatočná a žalostne pomalá pomoc od štátu

Iniciatíva 10 pre gastro upozornila, že eviduje až 16 000 prevádzok, ktoré museli skončiť pre pandémiu a nedostatočné kompenzácie, z toho, až 35 000 zamestnancov stratilo prácu. A za týmto číslo je samozrejme ďalšie množstvo ľudí, rodín, zamestnancov iných firiem, dodávateľov. Jeden „začarovaný“ kruh, ktorý táto vláda dlhodobo ignoruje. Predstavitelia tejto iniciatívy poukázali na to, že počas druhej vlny sú gastro prevádzky zatvorené už takmer 6 mesiacov a to bez kompenzácii sa toto obdobie. Aj keď, vládni politici to radi v médiách prezentujú naopak.

Ozvala sa aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (iniciatíva, ktorá spája malé a stredné gastro podniky, reštaurácie, puby, bary, kaviarne, vinárov, pestovateľov, pražiarov kávy ako aj iných dodávateľov), ktorej zástupcovia uviedli, že „mnoho podnikateľov zápasí s nedostatočnou štátnou podporou, a ak už na nejakú majú nárok, jej vyplácanie je žalostne pomalé,“, dodali, že „o riešeniach našich problémov počúvame už od prvej vlny, v januári sme absolvovali stretnutie s predstaviteľmi jednotlivých ministerstiev, ktorí prisľúbili nápravu a vypočuli si naše návrhy. Bohužiaľ, zostalo iba pri sľuboch“.

Toto sú slová zástupcov tejto iniciatívy, ktorí poukazujú na nedostatočný a pomalý systém štátnej pomoci, nepreplácanie fixných nákladov, chýbajúce riešenia a jasný plán, na neprijatie odškodňovacieho zákona, o  ktorom sa stále iba diskutuje.

Situácia je z ich pohľadu až taká vážna, že dokonca zvažujú podávanie žalôb, nakoľko sú ohrozené  likvidáciou tisícky malých obchodov a desiatky tisíc ľudí môžu skončiť na úrade práce.  

Smutná realita a vizitka tejto vlády. Je to stále ta istá vláda, ktorá už toľkokrať zlyhala. Akurát si iba papaláši vymenili stoličky.

<< Späť k článkom