Blog

HLAS - sociálna demokracia

Matúš Šutaj Eštok

Testovanie je úspechom starostov, primátorov, lekárov, zdravotníkov, policajtov, hasičov, dobrovoľníkov, vojakov a občanov a mnohých ďalších a nie premiéra Igora Matoviča

Matúš Šutaj Eštok
Premárnené leto a plošné testovanie ako populistické a politické rozhodnutie namiesto odborného Celoplošné testovanie, žiaľ, od začiatku sprevádzali mnohé nejasnosti,...

Premárnené leto a plošné testovanie ako populistické a politické rozhodnutie namiesto odborného

Celoplošné testovanie, žiaľ, od začiatku sprevádzali mnohé nejasnosti, rozporuplné vyjadrenia, veci sa menili doslova z minúty na minútu. Chýbal plán, vláda bola nepripravené. To nie sú moje slová, ale slová samotného premiéra Matoviča, ktorý uviedol, že sa koronakríze nevenoval 3 mesiace pozornosť a Richarda Sulíka, ministra hospodárstva, ktorý kritizoval vlastnú vládu za premárnené leto…

Samozrejme, takýto prístup si zákonite vypýtal svoju daň, chýbal plán, koranavírus udrel naplno, prejavila sa nedostatočná ekonomická pomoc ohrozeným skupinám, ľudia z gastro biznisu a cestovného ruchu (v mnohých prípadoch na pokraji krachu) „búchali na dvere vlády“. Premárnený čas ide na triko vlády a Igora Matoviča, je to ich zodpovednosť.  Bol to práve premiér Igor Matovič, ktorý neustále prízvukoval potrebu otvorenej komunikácie smerom k občanom. A výsledok? Ani sa len neunúval informovať prezidentku Zuzanu Čaputovú, vrchnú veliteľku ozbrojených síl o plánovanom celoplošnom testovaní, o občanoch, ani nehovoriac. Spôsobom jemu vlastným sa však nezabudol pochváliť nemeckej Kancelárke Angele Merkelovej. Naša prezidentka sa o všetkom dozvedela až z tlačovej konferencie premiéra? Že to znie ako z filmu? Nie, je to krutá slovenská realita týchto dní. Vedecké a lekárske kapacity jasne upozorňovali na nevhodnosť použitia antigénových v celoplošnom testovaní. Odborníci jasne poukazovali na to, že musí ísť o odborné rozhodnutie. Nakoniec sa tak nestalo, čo potvrdil ja aj člen krízového štábu, lekár Peter Visolajský.

Aj z dobrovoľného testovania, ktoré avizoval premiér, sa pod hrozbou sankcií, možných problémov v práci alebo straty zamestnania ostal ďalší nenaplnený sľub.

Namiesto spolupráce nebezpečné delenie spoločnosti a arogantná komunikácia premiéra Igor MatovičaPoďakovanie si zaslúžia skutoční hrdinovia dnešných dní.

Veľkými hrdinami posledných dní sú bezpochyby aj starostovia a primátori miest a obcí. Štát na nich hodil obrovské množstvo povinností. Stovky pracovníkov samospráv pracovali od rána do večera, vrátane víkendov. A keď už niečo mali niečo krvopotne pripravené, prišli nové a nové požiadavky. A to niekoľkokrát po sebe. Z hodiny na hodinu zmizol z testovania piatok, žiadali sa nové odberné miesta, menili sa pravidlá. Už teraz finančne krvácajúce mestá a obce museli zo dňa na deň zabezpečiť z vlastných zdrojov ochranné pomôcky, zdravotnícky a dobrovoľný personál. Áno aj tých zdravotníkov, ktorým dodnes neboli vyplatené sľúbené odmeny od vlády za prvú vlnu padnémie. A na oplátku dostali veľmi nejasný prísľub preplatenia nákladov.  Viete aká bola pôvodná požiadavka pre mestá a obce? Mali zabezpečiť iba vhodné priestory a administratívne kapacity. Naopak, vláda nedokázala zabezpečiť ani takú základnú vec ako sú certifikáty, papier na ktorý sa zapisovali výsledky, vďaka tomu boli neskoro otvárané alebo predčasne zatvárané odberné miesta.

Premiér stihol dourážať množstvo odborníkov, odborné inštitúcie a organizácie, ktoré racionálne argumentovali. Lekárov, vedcov, odborníkov, odborné a profesijné komory, združenia, prezidentku, opozíciu. Vlastne kohokoľvek, kto sa čo i len trošku  racionálne pýtal na nezodpovedané otázky. Podpredseda koaličnej strany za Ľudí a zároveň primátor Hlohovca pán Miroslav Kollár sa vyjadril, že „keď raz vyjdú najavo okolnosti prípravy tejto ‚operácie‘, nezostane kameň na kameni“.  Ale po tom všetkom sa premiér Igor Matovič postaví pre kamery a verejne vyzýva na to, aby všetci ťahali za jeden povraz. Absurdné. Nie, aj toto je realita. Pokrytecká a cynická realita.

Dôležité otázky, zatiaľ bez odpovedí aj do budúcna

A čo ďalej? Vláda sľubovala dve kolá testovania: Či to, ale samosprávy opäť zvládnu je veľmi otázne. Starostka Karlovej Vsi v Bratislave pani Čahojová uviedla, že „Organizovať druhé kolo celoplošného testovania na budúci víkend by nebolo v prípade Bratislavy ničím iným ako hazardovaním s dôverou mnohých ľudí, najmä tých ochotných pomáhať a zdravotníkov“. Zašla dokonca ešte ďalej a zvažuje návrh vypovedania poslušnosti. Táto starostka poukázala aj na prípady, že sa v Bratislave vyskytli prípady zdravotníkov, ešte pred testovaním, ktorí ponúkli pomoc, ale nikto z armády a ministerstva zdravotníctva sa im neunúval ozvať.  Kriticky voči druhému testovaniu sa vyjadril aj starosta bratislavského Ružinova Martin Chren, ktorý uviedol, že toto branné cvičenie o týždeň nemusíme opakovať. Dokonca aj člen vládnej koalície a primátor Nitry Marek Hattas druhé kolo testovania neodporúča.  

Viete pán premiér, za posledné obdobie tu bolo je naozaj veľa hrdinov, ktorým patrí obrovské poďakovanie, starostovia, primátori, zdravotníci, dobrovoľníci, množstvo a množstvo občanov. A títo ľudia zachránili Váš megalomanský plán. Áno aj tí ľudia, ktorých ste denno denne bezdôvodne urážali. Naozaj niekedy stačí slušnosť, pokora a priznanie si chýb, zahodenie ješitnosti  a ega.

Buďme prosím zodpovední, falošná vstupenka na slobodu môže byť lákavá, ale aj nebezpečná

Budem sa opierať o vedecké dáta a vyjadrenia popredných odborníkov, ktoré jasne zdôrazňujú pochybnosti o efektivite testov a ich nižšiu senzibilite odhaliť infikovaných. Aj samotný minister zdravotníctva priznal, že použité testy zachytia iba 30 percent pozitívnych na covid-19.

Je tu reálne riziko, že tí, ktorí majú nový koronavírus, no neboli antigénovým testom zachytení, budú šíriteľmi nákazy. Jedno percento infikovaných je zachytených, ďalšie dve percentá nakazených nie. S pojmom vstupenka na slobodu, ako nazval negatívne výsledky testov sám premiér treba narábať veľmi, veľmi opatrne. Aby sa ľudia nezvádzali k menej zodpovednému konaniu s negatívnym testom v ruke. Veľkou otázkou aj zostáva, kto a ako bude kontrolovať pozitívne testovaných, pohyb a pobyt v karanténe, ako aj pohyb ich rodinných príslušníkov, či niekto vôbec eviduje ich zoznam. Otázok bez odpovedí je strašne veľa. Na základe zatiaľ dostupných relevantných dát o 1 percente pozitívnych sa buď potvrdilo, že antigénové testy sú absolútne nevhodné na získanie relevantných dát o rozšírení infekcie, alebo na SR žiadna pandémia nového koronavírusu nie je. Počet zúčastnených ľudí, ktorý bol  dosiahnutý aj nátlakom a vydieraním, nie je meradlom úspechu. Tým by  mal byť ďalší vývoj koronavírusu. Buďme preto prosím zodpovední…

Zdroj: https://matusestok.blog.pravda.sk/2020/11/02/testovanie-je-uspechom-starostov-primatorov-lekarov-zdravotnikov-policajtov-hasicov-dobrovolnikov-vojakov-a-obcanov-a-mnohych-dalsich-a-nie-premiera-igora-matovica/

<< Späť k článkom