HLAS - sociálna demokracia

Matúš Šutaj Eštok

Trestné oznámenia na premiéra Igora Matoviča a ďalších členov vlády

Matúš Šutaj Eštok
Situácia na Slovensku je extrémne zlá. Tisíce ľudí sú denno denne nakazených a mnohí zomierajú. Nemocnice a zdravotníci sú na pokraji kolapsu,...

Situácia na Slovensku je extrémne zlá. Tisíce ľudí sú denno denne nakazených a mnohí zomierajú. Nemocnice a zdravotníci sú na pokraji kolapsu, krízový štát nezasadá. Lekár Peter Visolajský, ktorý bol počas prvej vlny členom permanentného krízového štábu a je aj pravidelným účastníkom Ústredného krízového štábu uviedol, že sa na „Slovensku dostávame do štádia, keď tu už máme v nemocniciach takmer Bergamo.“

Analytik Ivan Bošňák (dáta bez pátosu) uviedol, že „otvorene hovorím, že vďaka rýchlosti šírenia a hodnotám výskytu COVID-u sme najpostihnutejšou krajinou v Európe, ak nie na celom svete. V porovnaniach pacientov v nemocniciach a pacientov v kritickom stave na počet obyvateľov sme v absolútnej špičke na celom svete a ďalej prudko rastieme,“.

Na zúfalú situáciu poukazuje aj vládny poslanec a zároveň primátor Nitry: „Situácia je zlá a ľudí, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19, už nie je kde ukladať, museli sme objednať chladiaci príves,“ taktiež upozorňoval na akútnu potrebu tvrdého lockdownu a okamžitú potrebu prijatia opatrení.

Zbabelé skrývanie sa premiéra Matoviča pred zodpovednosťou

A kde je premiér Matovič? Zbabelo sa už niekoľko týždňov skrýva pred  kamerami. To, že je to osobné zlyhanie a ďalšia ukážka jeho neschopnosti riadiť krajinu je jedna vec, ale je to najmä bezprecedentné zlyhanie štátnika, premiéra, ktorý je zodpovedný za vedenie štátu. Pán premiér, politika nie je o statusoch na sociálnej sieti, nie je ani  o Vás, je najmä o ľuďoch. Ľudia priamo znášajú zodpovednosť za Vaše činy a rozhodnutia, ste zodpovedný za stav, v akom sa krajine momentálne nachádza, za prijaté rozhodnutia, aj za tie neprijaté. A áno  máte zodpovednosť, aj tú trestnoprávnu.

Situácia je natoľko kritická a nečinnosť premiéra doslova ohrozuje životy občanov Slovenska. HLAS – sociálna demokracia preto podá trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča ako aj ďalších členov vlády.  Jedná sa napríklad o podozrenie na spáchanie trestných činov marenia úlohy verejným činiteľom, zneužívania právomocí verejného činiteľa a šírenia nákazlivej ľudskej choroby.

Je potrebné dôsledne vyšetriť dôvody neustálych zmien zo strany premiéra a nerešpektovanie odporúčaní odborníkov. Občania by sa taktiež mali dozvedieť, či vicepremiér Holý porušil platné pravidlá pri vycestovaní do Británie, keďže po svojom návrate dodnes neukázal negatívny PCR test (nemal byť starší ako 27 hodín). Pri chýbajúcom teste bola povinná 5 denná karanténa a keďže vicepremiér Holý sa veselo zúčastňoval zasadnutí vlády, očividne nebol ani v karantnéne. Ako bonus mohol podľa všetkého nakaziť kolegov z vlády, keďže bol neskôr diagnostikovaný ako pozitívny. Spoločenská zodpovednosť? Nula. Tá trestnoprávna? Uvidíme…

Podniky bojujú o prežitie mnohé žiaľ ten boj už vzdali, gastrobiznis je na kolenách, ale veselo sa otvoria na výnimku lyžiarske strediská napriek tomu, že minister dopravy verejne vyhlásil, že otvorené nebudú? Je tu vážne podozrenie, že sa účelovo upravili podmienky, tak aby sa zvýhodnili niektorí ľudia. Je náhodou, že z otvorenia stredísk benefitoval aj predseda parlamentu Boris Kolár a jeho lyžiarske stredisko na Donovaloch? Dôsledné vyšetrenie všetkých vážnych podozrení je to najmenej čo si občania zaslúžia od vlády, ktorá im toľkokrát sľubovala slušnosť a jasné dodržiavane zásad právneho štátu.

<< Späť k článkom