HLAS - sociálna demokracia

Matúš Šutaj Eštok

Vláda bažiaca po krvi

Matúš Šutaj Eštok
Vláda bažiaca po krvi Médiami zaznela šokujúca informácia o samovražde generála Lučanského a oznámenie kritického stavu, v ktorom sa nachádzal, následne prišla šokujúca...

Vláda bažiaca po krvi

Médiami zaznela šokujúca informácia o samovražde generála Lučanského a oznámenie kritického stavu, v ktorom sa nachádzal, následne prišla šokujúca správa o jeho úmrtí. Je to nielen obrovská ľudská tragédia, ale aj absolútne zlyhanie štátu a justičného aparátu. To, že sa naozaj jedná o vážny problém, jasne potvrdzuje demisia, ktorú podal generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan.

Milan Lučanský bol tvrdý chlap, ktorý sa nebál v divokých 90 tych rokoch bojovať proti mafii. Bol jeden z tých, čo sa v deväťdesiatych rokoch nebáli bojovať proti Černákovi, ktorý  mal v tom čase na Slovensku takmer neobmedzenú moc.

Aby bolo jasné, ja neviem, čo generál Lučanský spravil alebo nespravil. Ale za každú cenu budem vždy bojovať za právo na spravodlivú obhajobu, ako nespochybniteľný základ právneho štátu. A toto právo bolo generálovi Lučanskému odopreté. Bolo mu odopreté práve touto vládou a jej lačným volaním po krvi. Bol účelovo a nezmyselne presunutý do väznice v Prešove, čo mu jednoznačne sťažilo prístup k obhajobe, potvrdila to aj advokátka p. Mišíková, keď sa verejne vyjadrila, že práve kvôli veľkej vzdialenosti ho obhajovať nemôže. Bola naňho uvalená kolúzna väzba (v tej môžete stráviť aj roky, v susednom Česku maximálne tri mesiace) s jediným cieľom, zlomiť ho za každú cenu.

Tragédia ako dôsledok súčasnej atmosféry na Slovensku 

Táto tragédia je jasným dôsledkom súčasnej atmosféry na Slovensku, kde zatýkanie stalo predmetom politického boja, prezumpcia neviny sa úplne stratila a na verejnosť sú prakticky denno denne vynášané utajené informácie zo spisov. Na obvinené osoby sa bez odsúdenia automaticky ukazuje ako na zločincov a väzba sa namiesto preventívneho prvku stala trestným opatrením. V takejto atmosfére nerešpektovania právneho štátu oveľa ťažšie nesú svoj údel aj obvinení, ktorí sú presvedčení o svojej nevine. Aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová uviedla, že „žiadny politik neurčuje vinu a nevinu obvinených a nie je ani tým, ktorý by mal hodnotiť dôkaznú situáciu a vyvolávať vášne“. 

Fatálne zlyhanie si vyžaduje jasnú politickú zodpovednosť

Fatálne zlyhanie je to aj z dôvodu, že prakticky od začiatku sú v celom prípadne generála Lučanského vážne pochybnosti a nejasnosti. Pred dvomi týždňami sa v médiách objavili správy o možnej bitke, po ktorej bol generál Lučanský hospitalizovaný, neskôr sa hovorilo o prasknutej cievke v oku, ktorú mala vzniknúť pri cvičení, iné zdroje uvádzali vylúpnuté oko a potrebu operácie nadočnicového oblúka a možné krvácane do mozgu. Objavili sa dokonca informácie o nutnosti vykonania viacnásobnej resuscitácie a 12 hodinovej, komplikovanej operácii. 

Táto vláda sa rada oháňa slušnosťou a demokraciou a potrebe vyvodzovania politickej zodpovednosti, prosím, teraz majú jasnú šancu ukázať, že to myslia vážne. Nenávratné škody a dôvera v právny štát už boli napáchané,  demisia, ktorú podal generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan nestačí. Ministerka spravodlivosti pani Kolíková by okamžite mala vyvodiť politickú zodpovednosť a odstúpiť zo svojej funkcie. 

<< Späť k článkom