Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

R. RAŠI: VLÁDA NEDALA LEKÁRSKYM FAKULTÁM PENIAZE

Patrícia Medveď Macíková
Ešte pred vznikom koronakrízy zarezonovala téma nedostatku lekárov a zdravotníkov. Vtedy vláda Petra Pellegriniho promptne zareagovala. Pre školský rok 2020/2021 zabezpečila pre lekárske fakulty približne 2,5 mil. eur a lekárske fakulty mohli prijať spolu približne 250 domácich študentov navyše, na úkor zahraničných študentov. Ak by súčasná vládna koalícia v tomto trende pokračovala, za 10 rokov by naše lekárske fakulty končilo nie 7 500 lekárov, ale 10 000.


Ešte pred vznikom koronakrízy zarezonovala téma nedostatku lekárov a zdravotníkov. Vtedy vláda Petra Pellegriniho promptne zareagovala. Pre školský rok 2020/2021 zabezpečila pre lekárske fakulty približne 2,5 mil. eur a lekárske fakulty mohli prijať spolu približne 250 domácich študentov navyše, na úkor zahraničných študentov. Ak by súčasná vládna koalícia v tomto trende pokračovala, za 10 rokov by naše lekárske fakulty končilo nie 7500 lekárov, ale 10 000, informoval dnes na tlačovej konferencií podpredseda strany HLAS-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši. Zároveň zdôraznil, že „vláda Igora Matoviča, alebo ak chcete Eduarda Hegera tento program fakticky zrušila a tak lekárske fakulty v tomto roku nielenže neprijmú 250 domácich študentov navyše, ako tomu bolo pred rokom, alepravdepodobne ich prijmú menej ako bol zvykom posledné roky.“Lekárske fakulty totiž podľa R. Rašiho na ďalší školský rok nedostali od štátu ani euro navyše. „Nedostali 2,5 milióna na už prijatých domácich 250 študentov, ktorí budú druháci a už vôbec nedostali žiadne prostriedky, ale ani prísľub, či informácie na nových 250 domácich študentov navyše, ktorých mali tento rok prijať,“ informoval Raši.
R. Raši dnes na tlačovej konferencií tiež upozornil, že existenčne ohrozený je aj rezidentský program pre špecializáciu lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Ide o program, ktorým štát aj po skončení štúdia na lekárskej fakulte financuje prípravu lekárov primárneho kontaktu a ambulantných a nemocničných špecialistov, ale aj špecializáciu sestier do odborov a regiónov, kde je ich nedostatok. Program rozbehlo ministerstvo zdravotníctva v rokoch 2014 až 2015 s finančnou pomocou štrukturálnych fondov EÚ najmä pre podporu lekárov prvého kontaktu – tzv. obvodných lekárov a postupne sa rozširoval na ďalšie odbory kde bol identifikovaný nedostatok kvalifikovaného personálu – pre lekárov, pre sestry, pre ošetrovateľov, informoval Raši a dodal, že fakticky je to jediný nástroj, ktorým vie štát aktívne ovplyvňovať smerovanie lekárov, sestier a ošetrovateľov do oblastí, špecializácií, prípadne regiónov kde to Slovensko skutočne potrebuje.
„Dnes dochádza k likvidácii tohto účinného nástroja. Rezidentské programy pre špecialistov sa nevypisujú, nepropagujú, v tichosti dochádza k likvidácii roky budované nástroja, ktorý nevyhnutne potrebujeme. Ako tak prežíva len rezidenčný program pre lekárov prvého kontaktu – všeobecných lekárov a pediatrov,“ upozornil člen zdravotníckeho výboru NR SR.R. Raši tiež upozornil aj na zvýšený počet pracovných ponúk pre našich lekárov zo zahraničia. „Pod vplyvom pandémie dochádza k zvyšovaniu odmeňovania lekárov v celej Európe a Slovensko, ak si chce udržať kvalitných lekárov a zdravotníkov nemôže tomuto trendu vzdorovať,“ upozornil.
„Už v roku 2011 sme podporili platový automat pre lekárov a opakovane sme navyšovalifinančné zdroje na pokrytie mzdových výdavkov v zdravotníctve, aby ho bolo možné dodržať. V rokoch 2015-16 sme reformovali a navýšili mzdy zdravotných sestier a ošetrovateľov a v roku 2018 došlo k ďalšiemu zvýšeniu miezd pracovníkov v zdravotníctve,“ pripomenul.Dnes sme podľa Rašiho opäť v kritickej situácii a je treba reagovať rýchlo a razantne. Darmo budeme navyšovať počty medikov a zdravotníkov, ak ich na Slovensku, v slovenskom zdravotníctve nedokážeme udržať, ak im nedokážeme poskytnúť atraktívne finančné ohodnotenie. Štát podľa neho musí reagovať úpravou platov pre lekárov pôsobiacich v štátnom sektore a rovnako štát musí reagovať komplexným dofinancovaním zdravotníctva tak, aby nevznikla nerovnováha a nedochádzalo k „platovej migrácii“ lekárov a zdravotníckych pracovníkov medzi jednotlivými súčasťami systému – popri lekároch a sestrách teda nesmieme zabudnúť ani na ambulantný sektor, na záchranárov, na laboratórnych pracovníkov, na ošetrovateľov a aj na ďalšie profesie.Na záver R. Raši vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského na okamžitédofinancovania lekárskych fakúlt, čo je pre tento rok približne 5 miliónov eur, alebo jedno percento peňazí vyhodených na nezmyselné celoplošné testovanie. Strana HLAS-SD tiež žiada ministra, aby dofinancoval aj rezidentské programy pre lekárov – špecialistov, ktorí na Slovensku chýbajú a aby začal diskusiu o zvyšovaní mzdového ohodnotenia našich zdravotníkov. Tým zároveň v mene všetkých obyvateľov Slovenska vyslovil vďaku za ich obetavú prácu najmä počas posledného roka.

<< Späť k článkom