Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Ani úradnícka vláda nezachráni eurofondy

Patrícia Medveď Macíková
Opatrenia, ktoré vláda dnes prijala na základe ústnej informácie vicepremiérky Vašákovej, mala prijať hneď po svojom nástupe a nečakať takmer...

Opatrenia, ktoré vláda dnes prijala na základe ústnej informácie vicepremiérky Vašákovej, mala prijať hneď po svojom nástupe a nečakať takmer dva mesiace. Navyše, vláda skutočný stav čerpania eurofondov nedala ani na papier, takže čerpanie musí byť vo veľmi zlom stave. A navyše, vo vláde premiéra Ódora majú totiž eurofondy aj Plán obnovy na starosti ministri, ktorí pracovali aj pre predchádzajúce vlády Matoviča či Hegera a museli vedieť,  čo treba okamžite robiť. Opakovane sme na tlačových konferenciách upozorňovali, že tempo čerpania eurofondov či financií z Plánu obnovy je na Slovensku jedno z najpomalších v EÚ. A po vládach, kde mala na starosti eurofondy Veronika Remišová, nám zostala eurofondová apokalypsa. Ak nechceme, aby nám eurofondy prepadli, musíme čerpať viac ako 20 mil. eur denne, čo je nereálne. Napríklad, v operačnom programe Kvalita životného prostredia Ódorova vláda počas svojho pôsobenia vyčerpala len 22 mil. eur.
Bohužiaľ ani dnes vláda na svojom rokovaní neprijala žiadne zásadné nové opatrenia, aby sa nevyčerpané eurofondy nemuseli vracať do Bruselu. Vďaka amaterizmu ľudí, ktorí tu vládli posledného tri a pol roka, príde Slovensko o stovky miliónov eur, ktoré sa mohli investovať do projektov a zvýšení kvality života v regiónoch.

<< Späť k článkom