Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Časť zo spotrebných daní musí ísť na prevenciu

Patrícia Medveď Macíková
„Je absolútne nevyhnutné, pokiaľ chceme udržať a zvyšovať úroveň zdravotnej starostlivosti, aby sme začali od prevencie. Najlepšia a najlacnejšia choroba/diagnóza je taká,...

„Je absolútne nevyhnutné, pokiaľ chceme udržať a zvyšovať úroveň zdravotnej starostlivosti, aby sme začali od prevencie. Najlepšia a najlacnejšia choroba/diagnóza je taká, ktorej vieme predísť,“ vysvetlil R. Raši.

Slovenská republika vyzbiera na spotrebných daniach z tabaku a alkoholu každoročne približne pol miliardy eur. Časť z tejto sumy musí smerovať priamo na prevenciu ochorení, vyhlásil dnes na tlačovej konferencií podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši. Pri príležitosti medzinárodného dňa bez tabaku pripomenul, že vo svete zomrie na choroby spôsobené fajčením ročne viac ako 7 miliónov ľudí, čo je dvojnásobok obetí koronavírusu. 

„A práve popri riešení koronavírusu sme na druhú koľaj odsunuli mnohé iné dôležité oblasti v zdravotníctve – plánované zákroky, ale najmä prevenciu,“ vyhlásil. Upozornil tiež, že podľa OECD na prevenciu vynakladáme len tretinu zdrojov oproti iným európskym krajinám a nedostala sa ani do plánu obnovy. 

„Účelové viazanie časti prostriedkov, ktoré sa vyberú na spotrebnej dani z tabaku a liehu na prevenciu je príležitosť, ako bez zvyšovania daní dostaneme na prevenciu ochorení peniaze, ktoré nevyhnutne potrebujeme,“ vyhlásil R. Raši. 

Podľa R. Rašiho sa musíme sa pozrieť na to, čo sa zanedbalo v oblasti prevencie počas obdobia pandémie, musíme sa obnoviť skríningové programy, jednak existujúce, ale aj nové, napríklad skríning rakoviny pľúc. 

„Je absolútne nevyhnutné, pokiaľ chceme udržať a zvyšovať úroveň zdravotnej starostlivosti, aby sme začali od prevencie. Najlepšia a najlacnejšia choroba/diagnóza je taká, ktorej vieme predísť,“ vysvetlil R. Raši s tým, že prevencia bude hrať mimoriadne dôležitú úlohu aj v programe strany HLAS – sociálna demokracia. Jej líder Peter Pellegrini totiž dlhodobo tvrdí, že 100 miliónov investovaných do prevencie znamená ušetrenú miliardu v nemocniciach. 

<< Späť k článkom