Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Dnes je čierny deň slovenskej demokracie

Patrícia Medveď Macíková
Odmietnutie vládnej koalície zmeniť ústavu kvôli možnosti predčasných volieb je čiernym dňom slovenskej demokracie. Vládna koalícia definitívne poprela princíp, že...

Odmietnutie vládnej koalície zmeniť ústavu kvôli možnosti predčasných volieb je čiernym dňom slovenskej demokracie. Vládna koalícia definitívne poprela princíp, že jediným nositeľom moci na Slovensku je ľud, a že keď ľud moc dáva, má ju právo aj vziať.

„Vládna koalícia dnes s výnimkou strany Sme rodina napľula ľuďom do tváre a verejne sa im vysmiala. Zároveň sa nadobro zabetónovala vo svojich funkciách až do roku 2024. Predčasné voľby, ktoré si želá nadpolovičná väčšina občanov Slovenskej republiky, nie je možné žiadnym spôsobom uskutočniť. Ani prostredníctvom referenda, ani ústavným zákonom Národnej rady,“ vyhlásil líder HLASu Peter Pellegrini.

Vládna väčšina dnes pošliapala základné demokratické mechanizmy, ktorými sa ľud môže brániť proti vláde, konajúcej proti jeho záujmom. „Vládna väčšina si dnes môže dovoliť čokoľvek. Slobodný a zvrchovaný občan Slovenskej republiky sa stal nevoľníkom a poddaným strán OĽaNO, SaS a Za ľudí. Najbližšie dva roky nemá žiadne ústavné práva voči svojej vláde,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

Igor Matovič a Richard Sulík, ktorí len pred niekoľkými mesiacmi ľuďom zmenu ústavy verejnej a osobne sľúbili, stratili akékoľvek morálne právo pôsobiť ďalej v slovenskej politike.

HLAS pripomína, že aj prezidentka Zuzana Čaputová sa významnou mierou pričinila o ignorovanie vôle 600-tisíc slovenských občanov. Napriek tomu však verbálne inštitútu referenda vyjadrila jasnú podporu. Preto HLAS očakáva, že pani prezidentka po tomto hanebnom rozhodnutí parlamentu verejne vystúpi rovnako razantne, ako vystupovala k obrannej zmluve s USA, a dá najavo svoje vážne znepokojenie nad stavom demokracie na Slovensku.

<< Späť k článkom