Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: DÔCHODKOVÁ REFORMA JE SNAHOU OPIŤ ĽUDÍ ROŽKOM

Patrícia Medveď Macíková
Ak prejde dôchodková reforma z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka v navrhovanom znení, dôchodkový strop definitívne...

Ak prejde dôchodková reforma z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka v navrhovanom znení, dôchodkový strop definitívne zanikne a dôchodkový vek sa bude znovu automaticky predlžovať podľa strednej dĺžky života. Strop mal slúžiť ako poistka, aby ľudia v budúcnosti nemuseli pracovať v neprimerane vysokom veku. Podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia Erik Tomáš v tejto súvislosti uviedol, že tzv. individuálny dôchodkový strop žiadnou adekvátnou náhradou nie je a v skutočnosti ide len o ďalší druh predčasného dôchodku. “Ak sa ľudia po štyridsiatich odpracovaných rokoch rozhodnú odísť do dôchodku a nedosiahnu v tom čase aktuálny dôchodkový vek, ich penzie im budú krátené. Minister Krajniak len chce opiť ľudí rožkom a prekryť zrušenie dôchodkového stropu, za ktorý on i celé hnutie Sme rodina ešte v opozícii hlasovali”, dodal Tomáš. Výhrady má aj k rodičovskému bonusu. Podľa neho bude diskriminovať bezdetných dôchodcov, ale aj tých, ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté, alebo pracujú v zahraničí. Zároveň vidí problém v tom, že aj keď deti budú kvôli rodičovskému bonusu odvádzať menej odvodov štátu, ich dôchodky sa im v budúcnosti majú vyrátavať z celého vymeriavacieho základu, čiže sa im na ne poskladajú všetci prispievatelia do poistného systému.  “Rodičovský bonus je zaujímavá idea, ale riešenie je nezvládnuté a nespravodlivé.  Navyše Sociálna posiťovňa by takto prišla o prbližne 600 miliónov eur ročne, čo je v úplnom rozpore s vládou deklarovaným princípom udržateľnosti dôchodkového systému”, vyhlásil Tomáš. 
Zároveň ho zarazilo, že vláda chce túto dieru látať na úkor budúcich dôchodcov. “Zníženie tzv. dôchodkovej hodnoty ako jednej z veličín pre výpočet dôchodkov, bude v skutočnosti znamenať ich zníženie oproti súčasnému stavu”, uzatvára Tomáš.

<< Späť k článkom