Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Dôchodky sa vďaka HLASu od júla zvýšia

Patrícia Medveď Macíková
Prezidentka podpísala zákon, ktorým strana HLAS – sociálna demokracia presadila mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. S platnosťou od 1.júla sa dôchodky zvýšia...

Prezidentka podpísala zákon, ktorým strana HLAS – sociálna demokracia presadila mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. S platnosťou od 1.júla sa dôchodky zvýšia o 10,6%, v priemere o 61 EUR. “Okrem starobných dôchodkov sa zvýšia aj invalidné, vdovské, vdovecké, sirotské dôchodky i úrazové dávky. Zjednodušene povedané porastú všetky dôchodky vyplácané Sociálnou poisťovňou”, uviedol podpredseda HLASU Erik Tomáš, ktorý pripomenul, že v rovnakom čase sa tiež rozmrazia minimálne penzie, ktoré zmrazila Matovičova vláda ešte v roku 2020.
“Sme radi, že sa nám podarilo v tomto ťažkom období presadiť aj pomoc pre seniorov s tými najnižšími dôchodkami. V závislosti od počtu odpracovaných rokov bude ten nárast od vyše 30 eur do vyše 50 eur”, doplnil Tomáš.
Všetky dôchodky, vrátane rozmrazených minimálnych, budú v novej výške vyplatené po prvýkrát v auguste. Sociálna poisťovňa totiž potrebuje viac času na prepočítanie. “V auguste však  budú mať  seniori vyplatené zvýšenie dôchodkov aj spätne za júl, čiže o nič neprídu”, uzatvára Tomáš, ktorý vyjadril spokojnosť nad tým, že HLASU prešla v parlamente aj tretia zmena v prospech seniorov a to zvýšenie príspevku na kúpeľné pobyty z 50 na 100 eur.

<< Späť k článkom