Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Heger bol katom samosprávy

Patrícia Medveď Macíková
Strana Hlas sociálna denokracia považuje výzvu Eduarda Hegera a Demokratov adresovanú premiérovi úradníckej vlády Ľudovítovi Ódorovi na pomoc samosprávam za...

Strana Hlas sociálna denokracia považuje výzvu Eduarda Hegera a Demokratov adresovanú premiérovi úradníckej vlády Ľudovítovi Ódorovi na pomoc samosprávam za výsledok zúfalstva a priznania si vlastných fatálnych chýb.
Podľa strany HLAS sociálna demokracia bývalý premiér, pred tým minister financií a medzitým minister všetkého možného Eduard Heger bol na vlastnej tlačovej besede usvedčený z toho, že spolu s Igorom Matovičom systematicky rozkladal samosprávy.
„Pánovi Hegerovi treba pripomenúť, že bol najskôr asistentom a potom dirigentom orchestra, ktorý systematicky demoloval samosprávy. Mestá, obce a samosprávne kraje v tandeme s Igorom Matovičom dostal k ekonomickej priepasti, ani raz, keď bolo treba nedal záchranné koleso,“ hovrí Michal Kaliňák, expert strany HLAS pre samosprávy. Podľa poslanca NR SR a primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča: „Teraz vidíme, ako apeluje na pomoc samosprávam, ktoré demoloval.
Na tlačovej besede konkrezitovala Božena Kováčová príklady devastačných rozhodnutí Eduarda Hegera a Igora Matoviča na sociálnu oblasť v samospráve a primátor Považskej Bystrice a člen Predsedníctva strana Hlas Karol Janos priblížil vážne problémy, ktoré spôsobilo toto duo v oblasti školstva.
Predstavitelia strany HLAS na tlačovej besede pripomenuli, že duo Matovič a Heger nepomohli samosprávam počas pandémie. Z rokovania vlády dokonca unikla tajná nahrávka o tom, ako chceli zoštátniť samosprávy a urobiť si z nich národné výbory. Okrem toho, všade naokolo dostávali samosprávy dotácie, iba oni dali pôžičku, aj to niektorým samosprávam. Napriek požiadavkám nechali mestské firmy a ich dopravné podniky, aby sa dusili vo finančnej kríze. Strana HLAS ďalej pripomína, že Eduard Heger bol prvý minister financií, ktorý zrušil dotačnú výzvu pre malé obce. Hoci táto dotácia pomáhala dedinám a každý dovtedajší minister financií vedel, že v dedine sa každý cent mení na euro. Duo Matovič a Heger podľa strany HLAS pretáčali zákony bez diskusie so samosprávami a tripartita bola formalita. Okrem toho spôsobili, že minulý rok bol výsledok hospodárenia miest a obcí čistý mínus 250 mil. eur a tento rok bude ešte horší, pretože zaviedli daňový bonus a otvorili finančné kohútiky miest a obcí. HLAS pripomína, že duo Matovič a Heger v decembri povedali, že schválením štátneho rozpočtu sa aktivujú energetické kompenzácie. Všetci vieme, že to bolo klamstvo. Toto odborne nespôsobilé duo Matovič a Heger sa vykašľali na samosprávy počas obrovského nárastu cien stavebných materiálov. Tiež tajili vlastnú reformu verejnej správy postavenú na rušení okresov a VUCiek, a treba im pripomenúť zavedenie chaosu namiesto dodržiavania legislatívnych pravidiel. „Títo páni nechali o hlade takmer 300 000 ľudí v potravinových púštiach a nič neurobili ani s viac ako 11 000 čiernymi skládkami. Smutnými kapitolami sú aj nečerpané eurofondy a pokazený Plán obnovy,“ konštatovali predstavitelia HLASu na tlačovej besede.
„Strana HLAS je strana regiónov, za nás prero môžem ubezpečiť každého a všetkých, že samospráva je pilierom krajiny a tak k nej aj pristupujeme.
Opravíme všetko pokazené duom Matovič a Heger, ale pôjdeme ešte ďalej. Garantujeme dva princípy: žiadne kompetencie bez peňazí a žiadne rozhodnutia bez diskusie. Presadíme existenčné minimum pre samosprávy, aby každá obec mala garanciu, že v ďalšom roku nebudú jej bežné príjmy nižšie ako v tom minulom. Odstupňujeme kompetencie samospráv, lebo tisíce kompetencií na malých aj veľkých pleciach nie je spravodlivé. Presadíme systematickú podporu medziobecnej spolupráce, lebo 2661 obcí s počtom obyvateľov do 3000 nepotrebujú solitérstvo, ale kooperáciu. Budeme si ctiť sociálny dialóg a to aj tým, že zavedieme do legislatívy doložku zlučiteľnosti s Európskou chartou miestnej samosprávy, aby bolo jasné, že sme štát a samosprávy sú zodpovední partneri,“ zdôraznil Micha Kaliňák.

<< Späť k článkom