Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Hegerova aj Matovičova vláda poškodila regiónom

Patrícia Medveď Macíková
Okres Snina je plný paradoxov a je dôkazom totálnej rezignácie končiacej vlády na podporu regiónov. Povedal to dnes na tlačovej...

Okres Snina je plný paradoxov a je dôkazom totálnej rezignácie končiacej vlády na podporu regiónov. Povedal to dnes na tlačovej besede podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši. „Stojíme tu pri vodnej nádrži Starina, v ktorej je takmer 60 mil. kubických metrov pitnej vody, ale obyvatelia okresu za ňu platia pomaly najviac na Slovensku. A z 33 obcí okresu je na verejný vodovod napojených len 10 a na kanalizáciu len 6,“ informoval Raši. Dodal, že napriek tomu Hegerova a Matovičova vláda zrušila Národný plán dobudovania vodovodov a kanalizácií.

Rovnako je to podľa R. Rašiho aj s drevom. Lesy tvoria až 63 percent územia okresu, ale drevo tu stojí viac ako v iných častiach Slovenska. A na plyn je napojených len 6 obcí, takže väčšina obcí je odkázaná na kúrenie drevom. „A keďže máme nevyčerpaných približne 800 miliónov eur z eurofondov na podporu regiónov, každá normálna vláda by tie peniaze investovala práve tu. Hegerova vláda však odmietla podporiť projekty, ktoré v hodnotení odborníkmi patrili medzi najlepšie,“ upozornil Raši.

„Hegerova vláda, v ktorej mala na starosti regionálny rozvoj pani Remišová, doslova svojimi kvázireformami zdevastovala tento región. Sninskú nemocnicu chce takmer úplne zrušiť a vôbec nemyslí na ľudí, ktorí bývajú pri hraniciach a do Humenskej nemocnice budú musieť cestovať hodinu a pol,“ zdôraznil Raši.

„Okres Snina je lakmusovým papierikom reforiem Eduarda Hegera. Reforma Národného parku Poloniny je nastavená tak, že viac ubližuje ako pomáha, rušenie oddelení nemocníc v tomto regióne spôsobí cestovanie za zdravím a eurofondové projekty zostali v bratislavských šuplíkoch. Nič z toho sa už nesmie opakovať, ani v tomto regióne, ani v žiadnom ďalšom,“ hovorí Michal Kaliňák, expert strany HLAS pre samosprávy.

Podľa Michala Kaliňáka má strana HLAS jasnú predstavu ako pomôcť v oblasti regionálneho rozvoja aj tomuto okresu. „Našou snahou nie je skloňovať problémy, ale presadiť riešenia. Prioritne s finančnou podporou dobudovať vodovody a kanalizáciu a súbežne s tým upraviť nastavenia verejných obstarávaní, pretože tie tiež viac ubližujú ako pomáhajú. Zriadime špeciálnu web stránku, na ktorej bude detailný prehľad o infraštruktúrnej vybavenosti každej samosprávy, aby ich starostovia, primátori a obyvatelia mohli kontrolovať stav riešenia problémov, ktoré aktuálne znižujú kvalitu života. Je to transparentné, férové a dáme tak najavo, že na nikoho nezabúdame, lebo náš vidiek je obrovskou investičnou príležitosťou od ktorej dokážeme naštartovať ekonomiku krajiny,“ dodal Kaliňák.

<< Späť k článkom