Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: HLAS navrhne odvolať Matoviča za zlyhanie pri zdražovaní

Patrícia Medveď Macíková
HLAS – sociálna demokracia navrhne odvolanie ministra financií Igora Matoviča za jeho zlyhanie pri drastickom zdražovaní potravín, palív a energií....

HLAS – sociálna demokracia navrhne odvolanie ministra financií Igora Matoviča za jeho zlyhanie pri drastickom zdražovaní potravín, palív a energií.

„Kľúč k pomoci ľuďom, zasiahnutých zdražovaním, má výlučne minister financií. Igor Matovič neurobil nič. Tak ako nechal pred rokom Slovensko napospas pandémií, tak dnes necháva ľuďí napospas extrémne rastúcim cenám potravín, palív a energií. Takýto človek nesmie byť kľúčovým ministrom a podpredsedom slovenskej vlády,“ vyhlásil líder HLASu Peter Pellegrini.

Štatistický úrad dnes zverejnil desivé čísla o zdražovaní na Slovensku, ktoré je najvyššie od čias druhej Dzurindovej vlády. Rapídne zdraželi potraviny, palivá a energie – ceny olejov napríklad medziročne vzrástli o 25 percent, palív o 23 percent a plynu o 20 percent. „Toto zdražovanie predstavuje extrémnu záťaž pre seniorov, menej zarábajúcich či rodiny s deťmi, ktoré veľkú časť svojho príjmu vynakladajú práve na potraviny či bývanie,“ povedal Peter Pellegrini.

HLAS pripomína, že vlády v susedných krajinách prišli už s niekoľkými balíkmi priamej pomoci ľuďom, kým slovenská vláda a jej minister financií stále nekoná. „HLAS pritom už pred dvoma týždňami navrhol konkrétne opatrenia: zníženie  DPH na potraviny, zníženie spotrebnej dane na palivá a energetické šeky 150 eur pre nižšie príjmové domácnosti. Igora Matoviča sme však zároveň upozornili, že ak nepríde so žiadnym vlastným riešením, bude čeliť odvolávaniu. Plníme svoj sľub a v priebehu niekoľkých dní podáme návrh na vyslovenie nedôvery do Národnej rady,“ uzavrel Peter Pellegrini.

<< Späť k článkom