Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: HLAS PREDSTAVIL KONCEPCIU VÝSTAVBY NÁJOMNÝCH BYTOV

Patrícia Medveď Macíková
Jeden z kľúčových sľubov strany Sme rodina zabezpečiť nájomné bývanie sa zjavne nenaplní, pretože celý koncept má celý rad rozpočtových...

Jeden z kľúčových sľubov strany Sme rodina zabezpečiť nájomné bývanie sa zjavne nenaplní, pretože celý koncept má celý rad rozpočtových a kompetenčných rizík. Preto HLAS – sociálna demokracia prichádza s vlastným návrhom na výstavbu nájomných bytov, ktorý je uskutočniteľný a ekonomicky reálny. „Veríme, že vládna koalícia si rozhodne tento návrh osvojiť, pretože je realistický, vychádza v ústrety samosprávam a je ekonomicky zrealizovateľný“, uviedol Peter Pellegrini. Podľa lídra HLASu – sociálna demokracia zásadným cieľom je, aby sa nájomné byty začali konečne stavať, bez ohľadu na to, kto si pripíše politické body. „Vnímame nájomné byty ako jedno z kľúčových sociálnych riešení. Cena bývania rastie do astronomických výšok, tak cien nehnuteľností ako aj výšky nájomného. Sme presvedčení, že dôstojné bývanie nesmie byť len výsadou bohatých“, zdôraznil Pellegrini. Štát sa nemôže tváriť, že jediným riešením pre mladého človeka je zadlžiť sa na 30 rokov a žiť celý ten čas v strese, či bude schopný splácať hypotéku. Riešením musí byť aj lacnejšie nájomné bývanie pre tých, ktorí nepotrebujú byť za každú cenu vlastníkmi nehnuteľností, ale chcú bývať v nájomných bytoch za rozumné nájomné. 
Návrh HLASu – sociálna demokracia vychádza z toho, že je nutné previesť pozemky štátu v intraviláne obcí do ich majetku. „Navrhujeme vyčleniť dodatočne ročne sumu 100 miliónov na výstavbu nájomných bytov do Štátneho fondu rozvoja bývania, kde ročne možno realisticky postaviť 4 až 5 tisíc nájomných bytov. Výsledkom výstavby nesmú byť len malometrážne byty pre sociálne najslabšie skupiny, ale aj väčšie byty pre náročnejších, v ktorých budú môcť obce ubytovať potrebného lekára alebo učiteľa. A o celom procese musia predovšetkým rozhodovať samosprávy“, uviedol líder HLASu – sociálna demokracia Peter Pellegrini. 
Celý dokument si možno prečítať na https://strana-hlas.sk/dokument/manifest-rozvoja-najomneho-byvania-na-slovensku/

<< Späť k článkom