Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: HLAS–SD: Z bielej vrany čierna straka. Mičovský dal svojmu poradcovi dotáciu 20 000 eur.

Patrícia Medveď Macíková
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský z OĽaNO, dal pred Vianocami občianskemu združeniu svojho poradcu dotáciu 20 000 eur. Na rozdiel od kauzy bývalého premiéra Igora Matoviča, ktorého poradcovi schválil nenávratnú dotáciu rezort životného prostredia Jána Budaja z OĽaNO, Mičovský nemôže tvrdiť, že o tom nevedel. Svojmu poradcovi desiatky tisíc eur vlastnoručne podpísal. Dokazuje to zmluva v Centrálnom registri zmlúv.

Bratislava 11. mája 2021 – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský z OĽaNO, dal pred Vianocami občianskemu združeniu svojho poradcu dotáciu 20 000 eur. Na rozdiel od kauzy bývalého premiéra Igora Matoviča, ktorého poradcovi schválil nenávratnú dotáciu rezort životného prostredia Jána Budaja z OĽaNO, Mičovský nemôže tvrdiť, že o tom nevedel. Svojmu poradcovi desiatky tisíc eur vlastnoručne podpísal. Dokazuje to zmluva v Centrálnom registri zmlúv.

Tesne pred Vianocami minulého roku, aby si to v množstve štátom zverejňovaných zmlúv nikto nevšimol, Mičovský vlastnoručne podpísal nenávratnú dotáciu 20 000 pre občianske združenie svojho poradcu Michala Bizoňa. Dotáciu pritom ministerstvo schválilo už v novembri, so zverejnením však čakalo do poslednej možnej chvíle. V Centrálnom registri zmlúv ju zverejnilo až 17. decembra, teda tesne pred vianočnými sviatkami. Tým nadobudla účinnosť.

„Mičovský z OĽaNO sa na ministerskej stoličke chová ako Santa Klaus, ktorý rozdáva darčeky „svojim ľuďom“. Nie však zo svojho, ale z peňazí daňových poplatníkov. Rýchlosti prevodu peňazí by sa potešil nejeden žiadateľ o podporu z PPA, ktorý čaká na peniaze aj viac ako rok. Agrorezort zrealizoval platbu organizácii Mičovského poradcu expresne, na účte jeho občianskeho združenia podľa zmluvy „cinkli“ desiatky tisíc eur do 10 dní,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR strany HLAS – SD. 

Ján Mičovský vyplatil z rozpočtu ministerstva pôdohospodárstva dotáciu občianskemu združeniu Včelársky ekologický spolok Slovenska, v ktorej je jeho poradca podpredsedom a pôsobia v nej len dvaja ľudia. Minister OĽaNO dal dotáciu združeniu na propagáciu vlastnej činnosti, produkcie a realizáciu školení. Ide tak o jasnú podporu podnikateľských aktivít spolku, čo je nekalá štátna pomoc a znevýhodnenie ostatných včelárskych organizácií, ktoré sa na Slovensku zaoberajú ekologickým včelárstvom. Občianske združenie poradcu ministra OĽaNO pritom nemá zverejnené ani stanovy a nevyužíva ani transparentný účet.

„Premiér Heger vyhlásil, že pilierom vlády OĽaNO je, citujem „nulová tolerancia korupcie“. Že jeho vláda sa „bude správať ako zodpovedný hospodár“ a sľúbil transparentnosť pri nakladaní s verejnými peniazmi. Strana HLAS – SD  preto premiéra vyzýva, aby v súlade so svojimi vlastnými slovami ministra Mičovského okamžite odvolal. Z bielej vrany sa totiž za rok stala čierna straka,“ vyzval R. Puci.

<< Späť k článkom