Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: KOALÍCIA ODHLASOVALA POKRAČOVANIE ZNEUŽÍVANIA KOLÚZNEJ VÄZBY

Patrícia Medveď Macíková
Včera v tichosti, popri vážnych diskusiách o rozdelení Slovenska na zaočkovaných a nezaočkovaných, schválil parlament zákon, ktorý zneužívanie kolúznej väzby...

Včera v tichosti, popri vážnych diskusiách o rozdelení Slovenska na zaočkovaných a nezaočkovaných, schválil parlament zákon, ktorý zneužívanie kolúznej väzby neodbúra, ale ďalej legitimizuje. Ako uviedla podpredsedníčka strany HLAS – sociálna demokracia Denisa Saková: „Tento spôsob priznania viny obvinených, bude naďalej traumatizovať slovenskú spoločnosť. Preto som spolu s ostatnými kolegami za stranu HLAS – sociálna demokracia za túto novelu nehlasovala. Upozorňovali sme dlhodobo na riziká kolúznej väzby u nás. Vládna koalícia si opäť presadila svoje pravidlá, na úkor Slovenska a spravodlivosti.

Novela Trestného poriadku nepredstavuje žiadnu zmenu a naplno odhaľuje nepochopenie celého systému zneužívania kolúznej väzby. 

Podstatou novely zákona malo byť, aby sa do väzby mohol človek dostať len v prípade existencie konkrétnych dôkazov, a nie špekulácií a domnienok. To sa však opäť nebude diať. Novela zákona naďalej pripúšťa vágne odôvodňovanie väzby tzv. „ďalšími konkrétnymi skutočnosťami“ – čiže sa nezabráni svojvoľnému posudzovaniu existencie dôvodov väzby s jediným cieľom, dostať obvineného do väzby a takýmto spôsobom ho nútiť, aby sa priznal. Doterajšia prax nám dáva jednoznačne za pravdu – pretože viacerí kajúcnici si svojimi pravdepodobne zmanipulovanými výpoveďami vykúpili slobodu, slobodné podnikanie a cestovanie a tiež zachovanie všetkého svojho majetku a podmienečné tresty. Prípady ako pán Makó, sú toho otrasnou vizitkou.

Okrem toho, novela zákona stanovuje, že doba trvania kolúznej väzby max. 5 mesiacov bude platiť len v prípade, ak sa obžalovaný kolúznej aktivity nedopustil (kolúzna aktivita = ovplyvňovanie svedka).

,,Som presvedčená, že ak niekto sedí už v kolúznej väzbe, tak sa asi musel dopustiť kolúznej aktivity pred uvalením väzby a sú na to dôkazy,” uviedla podpredsedníčka strany HLAS-SD Denisa Saková. 

„Počas 5tich mesiacoch väzby ideme skúmať, či sa dopúšťal alebo nedopúšťal kolúznej aktivity a bude sa posudzovať, či väzbu predĺžime alebo nepredĺžime. A tiež si reálne neviem predstaviť, ako by sa človek vzatý do kolúznej väzby počas kolúznej väzby mohol dopúšťať konania, ktorým by sa snažil alebo by sa pokusil kohokoľvek ovplyvňovať. Veď obvinenému, ktorý je vzatý do kolúznej väzby, je zo strany v prvom rade vyšetrovateľa kontrolovaná akákoľvek korešpondencia, funguje osobitný režim návštev a podobne.” Dodala Saková.

Novelou zákona sa mali odstrániť všetky nedostatky v súčasne platnom právnom systéme, aby sa do väzby dostal človek len v prípade existencie konkrétnych dôkazov, nie na základe špekulácií a domnienok a výpovedí „kajúcnikov“. 

Tento stav je v zásadnom a príkrom rozpore s existujúcou judikatúrou Ústavného súdu SR, ako aj Európskych orgánov ochrany práva, ktoré dlhodobo stabilne a opakovane hovoria o  možných zásahoch do práv a slobôd jednotlivca jeho uväznením, len zo zákonných dôvodov na nevyhnutný čas a rovnako tak, že väzba nemôže slúžiť ako donucovací prostriedok. „Žiaľ, touto novelou zákona krivenie spravodlivosti môže na Slovensku s posvätením tejto vládnej koalície ďalej pokračovať,“ uviedla na záver poslankyňa.

<< Späť k článkom