Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Krajniak priznal, že ide znižovať budúce dôchodky

Patrícia Medveď Macíková
„Dôchodková reforma zníži budúce dôchodky. Upozorňujem na to od leta, ale minister Krajniak o tom doteraz neochotne rozprával. Jeho rezort...

„Dôchodková reforma zníži budúce dôchodky. Upozorňujem na to od leta, ale minister Krajniak o tom doteraz neochotne rozprával. Jeho rezort však už otvorene priznal farbu“, vyhlásil podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia Erik Tomáš v súvislosti so stanoviskom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pre médiá.

Podľa neho sa zmení vzorec výpočtu penzií. Zníži sa tzv. dôchodková hodnota zo 100% na 95 % rastu priemernej mzdy. Novým dôchodcom tak budú penzie rásť postupne stále pomalším a pomalším tempom oproti tým súčasným, napriek tomu, že odpracujú rovnaký čas a poberajú rovnakú mzdu. Dnešní štyridsiatnici môžu prísť v dôchodkovom veku v priemere až o 60 eur mesačne. 

„Je evidentné, že minister Krajniak chce aj takýmto spôsobom financovať rodičovský bonus, ktorý je diskriminačný voči bezdetným dôchodcom, alebo tým, ktorých deti nemôžu pracovať zo zdravotných dôvodov, resp. pracujú v zahraničí. Na tento bonus, ktorý má ročne stáť štát približne pol miliardy eur sa teda poskladajú všetci budúci penzisti zo svojich dôchodkov“, uviedol Tomáš a dodal, že ak má minister záujem riešiť nižšie dôchodky žien, ktoré vychovali deti, tak nech im počas materskej dovolenky započítava roky systémom akoby pracovali, alebo poskytne finančné kompenzácie. “Som presvedčený, že ak deti chcú finančne pomáhať svojim rodičom, nepotrebujú na to štátny aparát“, uzatvára Tomáš.

Mrzí ho, že po tom, čo sa vláda obrátila chrbtom súčasným dôchodcom tým, že zrušila 13. dôchodok a ignorovala len 1,3 percentný rast penzií, ide ešte aj ukrátiť budúcich dôchodcov.

<< Späť k článkom