Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Máme pripravenú skutočnú revolúciu v eurofondoch

Patrícia Medveď Macíková
  Kým bývalá vicepremiérka Veronika Remišová sa len tvárila, že zjednodušuje eurofondy, strana HLAS zrealizuje skutočné zjednodušenia. Také, ktoré prijímateľov...

 

Kým bývalá vicepremiérka Veronika Remišová sa len tvárila, že zjednodušuje eurofondy, strana HLAS zrealizuje skutočné zjednodušenia. Také, ktoré prijímateľov budú motivovať čerpať eurofondy a nie ich odrádzať. Povedal to dnes na tlačovej besede podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši.

Raši pripomenul, že po Matovičovej a Hegerovej vláde, v ktorej mala čerpanie eurofondov na starosti V. Remišová, zostalo v končiacich eurofondoch nevyčerpaných približne 3,7 miliardy eur. „Minimálne o stovky miliónov eur Slovensko určite príde,“ povedal Raši a dodal, že doteraz nie sú schválené na Európskej komisii ani revízie operačných programov potrebné na implementáciu  energetických opatrení, tzv iniciatívna SAFE, ktorou by sa dala zachrániť viac miliarda eur. Z nového programového obdobia, teda z programu Slovensko je vyhlásených len 7 výziev, čo je zlomok oproti 150 v Českej republike.

Systém efektívneho čerpania eurofondov si podľa Rašiho vyžaduje radikálnu zmenu doterajšieho fungovania. „Nebojím sa to pomenovať, že je potrebné vykonať komplexnú revolúciu v tejto oblasti. Nie také, aké robila Remišová, že pri metodických príručkách napríklad zmenšila písmo a chválila sa, že už nemajú 100 strán, ale iba 50. Treba urobiť skutočné zjednodušenie čerpania tak, aby sme samozrejme vyhoveli európskym pravidlám, ale nič navyše, čo by čerpanie eurofondov komplikovalo,“ zdôraznil.

Podľa Rašiho treba zmeniť zákon o kontrole, verejnom obstarávaní a ďalšie tak, aby aj ministerstvá a štátni úradníci museli dodržiavať lehoty a hrozili im sankcie. Raši zároveň tvrdí, že nemôžeme byť pápežskejší ako pápež a musíme zrušiť všetky nadbytočné kontroly, ktoré sme si vymysleli nad rámec toho, čo od nás vyžaduje Európska únia. „Slovensko je jedna z mála krajín členských štátov EÚ, ktoré ešte v niektorých operačných programoch vykonáva 100 percentnú kontrolu všetkých výdavkov. Je to nesmierna záťaž na administratívne kapacity, ktoré štátu chýbajú, ale aj na prijímateľov – kraje, mestá, obce, podnikateľov a ostatných,“ upozornil Raši. Dodal, že ďalej chceme zaviesť zjednodušenú formu vykazovania výdavkov, všade tam, kde je to možné. Podľa HLASu tiež treba rozšíriť zjednodušené formy vykazovania aj vo vzťahu SR – EÚ, čo zníži počet kontrol a auditov vo vzťahu k SR. „Napríklad okolité krajiny majú tieto opatrenia už schválené aj od EK a Slovensko doteraz nemá schválené nič. Toto je ďalšia oblasť, v ktorej bývalá vláda absolútne zlyhala a okolité krajiny sú na míle pred nami,“ upozornil Raši na ďalší dôkaz o neschopnosti Matovičovej a Hegerovej vlády.

Raši tiež plánuje zmeniť predražené Remišovej poradenské centrá v regiónoch na vysunuté pracoviská eurofondových ministerstiev, čím sa nielen ušetria finančné prostriedky, ale najmä špičkoví odborníci budú môcť pracovať doma vo svojich regiónoch a nebudú musieť cestovať na týždňovky do Bratislavy. „Je predsa efektívnejšie nielen časovo, ale aj ekonomicky, ak napríklad takzvanú kontrolu na mieste projektu v Michalovciach vykoná človek, ktorý tam žije, ako keby tam mali cestovať úradníci z Bratislavy,“ dodal.

Strana HLAS je jedinou stranou, ktorá je viac v regiónoch ako za stenami svojich bratislavských kancelárií, povedal expert na samosprávy Michal Kaliňák. „Tieto návrhy riešení prešli tvrdou oponentúrou komunálnych lídrov počas každodenných stretnutí v mestách a obciach. Zle nastavené pravidlá prinášajú vredy do žalúdka, nie investície do regiónov. Mestá, obce a podnikatelia potrebujú pokoj na robotu a nie zbytočný stres,“ povedal Kaliňák a dodal, že preto prichádzame s tým, čo ich vylieči z eurofondovej depresie a nastaví systém riadeného financovania regionálneho rozvoja.

<< Späť k článkom