Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Máme riešenia, ako dať opusteným štátnym budovám nový zmysel

Patrícia Medveď Macíková
    Štát vlastní desiatky, možno stovky opustených budov, ktoré chátrajú a mohli by pomôcť samosprávam. Dali by sa z nich urobiť...

 

 

Štát vlastní desiatky, možno stovky opustených budov, ktoré chátrajú a mohli by pomôcť samosprávam. Dali by sa z nich urobiť nájomné byty, domovy sociálnych služieb, kultúrne či športové centrá, ale štát ich radšej predá. Upozornil na to dnes podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši.

„Silný štát sa stará o ľudí, silný štát podporuje samosprávy a silný štát sa stará aj o svoj majetok,“ uviedol Raši a dodal, že HLAS ponúka aj riešenie. Je ním vznik Agentúry pre správu prebytočného štátneho majetku, ktorá by opustené a nevyužívané nehnuteľnosti spravovala, ponúkala samosprávam a hľadala im nový zmysel. „Rovnako, ako dostali nový zmysel bývalé košické kasárne, z ktorých sme počas môjho primátorovania urobili Kulturpark,“ povedal Raši.

Člen predsedníctva HLASu a odborník na samosprávy Michal Kaliňák upozornil na príklad z Jablonova nad Turňou, kde tri roky žiadali o prevod starej colnej budovy. Keď sa ju na trikrát nepodarilo predať, až potom ju dostala samospráva a dnes je tam 11 nájomných bytov.

Podľa neho zriadenie takejto agentúry zvýši tlak na efektivitu správy štátnych budov a rozviaže ruky samosprávam. Zároveň tiež umožní riešiť konkrétne problémy ľudí v mestách a obciach a spomalí zbytočne zastavanie ďalšieho územia.

„Na jednom webe budú všetky prebytočné, nevyužité štátne budovy a samosprávy si o nebudú môcť transparentne požiadať s dokladovaním verejnoprospešného účelu, ktorý je pre mestá a obce dôležitý,“ uzavrel Kaliňák, ktorý ešte z pozície ústredného riaditeľa kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska toto riešenie navrhoval aj do plánu obnovy. Matovičova vláda to však odmietla.

 

<< Späť k článkom