Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Matovičovi nedochádza vážnosť situácie

Patrícia Medveď Macíková
Kým v okolitých krajinách rástli zdravotníkom platy počas pandémie o desiatky percent, na Slovensku len o percentá, aj to nie...

Kým v okolitých krajinách rástli zdravotníkom platy počas pandémie o desiatky percent, na Slovensku len o percentá, aj to nie vďaka Matovičovi a jeho vláde, ale vďaka platovému automatu, ktorý zdravotníkom nastavili predchádzajúce vlády. Uviedol to v reakcii na ponuku Igora Matoviča dať zdravotníkom jednorazovú odmenu 500 eur podpredseda strany Hlas a člen zdravotníckeho výboru NRSR Richard Raši.

„Zdravotníkom nejde o Matovičovu 500 eurovú odmenu, ide im o to, aby mohli svoje povolenie vykonávať na Slovensku a zostať na Slovensku dôstojne žiť. Predstavte si, že ste sestra, ktorá v Bratislave zarobí so službami a nadčasmi 1700 eur v hrubom. A v Karlových Varoch vám ponúknu dvojnásobok, nájomné bývanie k tomu a ešte aj náborový príspevok. Čo si vyberiete?“, spýtal sa Raši.

Preto v strane Hlas už od začiatku pandémie hovoríme, že zdravotníkom treba dorovnať platy na úroveň susedných krajín, alebo sa k tomu čo najviac priblížiť. A peniaze na to v pandemickej rezerve vlády sú. „Len vládni poslanci môj návrh na presun pol miliardy eur pacientom a zdravotníkom už dvakrát neschválili. A minister zdravotníctva Lengvarský sa tomu len bezmocne prizerá, pretože vie, že ministrom už dlho nebude,“ uviedol Raši.

Zároveň pripomenul, že
Heger s Matovičom sa rozhodli naše zdravotníctvo definitívne pochovať. „Ako inak sa dá rozumieť tomu, že aj keď nám oproti priemeru OECD chýbajú tisíce sesier a lekárov či iných zdravotníckych profesií, oni kroky na udržanie zdravotníkov opäť odkladajú. A čo je najhoršie, za ich vlád zdravotníci odchádzajú v historicky najvyšších počtoch,“ zdôraznil R. Raši a dodal, že pre adekvátne ohodnotenie zdravotníkov neurobili vlády Matoviča a Hegera od začiatku pandénie nič.

Raši tiež pripomenul, že v zdravotníctve nepracujú len lekári a sestry, ale desaťtisíce ďalších ľudí, ktorí svojich zástupcov na rokovaniach s Hegerom a Matovičom nemajú a pri zvyšovaní platov treba myslieť aj na nich.

<< Späť k článkom