Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: MH SR nedalo eurofondy firmám, lebo nemá administratívne kapacity

Patrícia Medveď Macíková
  Slovensko má v končiacich eurofondoch nevyčerpaných 4,3 mld. Eur a niektoré ministerstvá sa ich ani nesnažia minúť. Ako upozornil...

 

Slovensko má v končiacich eurofondoch nevyčerpaných 4,3 mld. Eur a niektoré ministerstvá sa ich ani nesnažia minúť. Ako upozornil dnes podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši, ministerstvo hospodárstva vedené bývalým Hegerovým povereným ministrom Karlom Hirmanom, odmietlo navýšiť alokáciu na výzvu zameranú na podporu inovácií a technologického transferu v podnikoch, pretože nemalo disponibilné administratívne a technické kapacity.
„Slovensku hrozí prepadnutie miliárd eur, z ktorých minimálne 100 miliónov eur mohli dostať naše firmy na nákup inovatívnych technológií a my tieto peniaze radšej pošleme do Bruselu naspäť, lebo nemáme administratívne kapacity. Načo je potom taký minister, ktorý to nevie zabezpečiť,“ upozornil Raši.
Vzhľadom k tomu, že obstarávanie technológií ide cez výnimku zo Zákona o verejnom obstarávaní, je možné obstarať technológie za pár týždňov. Po komunikácii so žiadateľmi a ich dodávateľmi sme boli informovaní, že väčšina žiadateľov už má skočený proces VO a lehoty na dodanie predmetných technológií sú 3-4 mesiace, upozornil Raši a vyzval nového ministra hospodárstva Dovhuna, ktorého v roku 2020 vtedajší minister Heger nominoval do štátneho podniku SEPS, aby doteraz nezazmluvnenú sumu 100 mil. eur čo najskôr vložil do tejto výzvy a rozdelil ju podnikom na nákup inovatívnych technológii.

<< Späť k článkom