Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Mikulec zavádza aj pri zmluve na postele a matrace

Patrícia Medveď Macíková
Minister vnútra Roman Mikulec zavádzal verejnosť v posedných dňoch viackrát. Prvýkrát, keď hovoril, že zmluvu na riadenie utečeneckej krízy mu...

Minister vnútra Roman Mikulec zavádzal verejnosť v posedných dňoch viackrát. Prvýkrát, keď hovoril, že zmluvu na riadenie utečeneckej krízy mu odporučili dobrovoľnícke organizácie pôsobiace na hraniciach. Druhýkrát, keď tvrdil, že riadiť utečeneckú krízu a teda zazmluvniť na to eventovú agentúru, bolo treba zo dňa na deň, ale urobil to až tri týždne po začiatku vojny. Rovnako nehovorí pravdu aj pri zmluve s predraženými posteľami. Uviedol to podpredseda strany HLAS – SD a poslanec NR SR Richard Raši. 
“Hoci mi minister odporúča preštudovať si zmluvu, nikde sa v nej nepíše o tom, že postele by mali byť samostatné, ako tvrdí on, ktoré sa dajú postaviť na seba. Príloha zmluvy jasne definuje, že má ísť o kovovú poschodovú posteľ s kovovým roštom, rozmery a nosnosť. Pán minister, a zajtra z Vás vylezie, že špecifikáciu si nastavoval priamo nejaký subdodávateľ napojený na OĽANO, rovnako ako v prípade zmluvy na riadenie utečeneckej krízy,” vyhlásil R. Raši. Ak štát pre utečencov potrebuje poschodové postele, nech ich nakúpi, ale nie predražné možno o viac ako polovicu. 
Ak v obchodom dome stojí matrac necelých 27 eur a má 10-ročnú záruku, asi nemôže byť menej kvalitný ako ten, ktorý má podľa zmluvy zverejnenej v centrálom registri zmlúv záruku iba jeden rok,” upozorňuje Raši. Zároveň vyzýva ministra vnútra, aby “ešte dnes zverejnil všetku dokumentáciu k obstarávaniu postelí, zoznam oslovených firiem, ich odpovede a aj mená osôb, ktoré nastavovali špecifikáciu obstarávania a tiež na základe čoho. “Ak totiž potrebujeme postele a matrace pre utečencov, treba kúpiť to, čo majú obchodníci na sklade za čo najnižšiu cenu, nie čakať na dodaciu lehotu 15 pracovných dní od objednania, čo sú de facto tri týždne,” upozorňuje Raši a dodáva, že do dnešného poludnia nebola zverejnená objednávka podľa tejto zmluvy, takže trojtýždňová lehota na dodanie postelí a matracov stále neplynie. 
R. Raši v nedeľu upozornil na zmluvu, ktorú 22. marca zverejnilo ministerstvo vnútra na nákup 500 kovových poschodových postelí a 1000 matracov. Postele nakupuje vnútro po 246 eur a matrace po 114 eur, hoci pri zadaní najdôležitejších parametrov do internetového vyhľadávača nájdete viacero výrazne lacnejších ponúk. V prípade najlacnejších ponúk švédskeho obchodu s nábytkom je predraženie zakázky v hodnote 239 000 až v sume 140 500 eur, čo je takmer 59 percent.

<< Späť k článkom