Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Minister Palkovič nekoná v zásadných oblastiach

Patrícia Medveď Macíková
Po vymenovaní úradníckej vlády Ľudovíta Ódora do funkcie strana HLAS jasne pomenovala tri kľúčové veci, ktoré od nej očakáva.  ...

Po vymenovaní úradníckej vlády Ľudovíta Ódora do funkcie strana HLAS jasne pomenovala tri kľúčové veci, ktoré od nej očakáva.

 

  1. Upokojiť spoločnosť a v kľude ju doviesť k predčasným parlamentným voľbám
  2. Urobiť na všetkých ministerstvách a všetkých oblastiach audit, aby sme vedeli v ako stave sa jednotlivé rezorty po Matovičovo – Hegerových vlád chaosu a marazmu krajina nachádza
  3. Urobiť všetky potrebné kroky k tomu, aby sme neprišli o jedinečných 6 miliárd EUR, ktoré nám z Plánu obnovy ponúka Brusel

 

Minister Palkovič však nie je iba ministrom úradníckej vlády alebo vlády odborníkov, pretože na ministerstvo zdravotníctva prišiel ako štátny tajomník a nominant Eduarda Hegera ešte v marci 2023 po tom, ako z pozície ministra zdravotníctva odišiel Vladimír Lengvarský a Heger bol povereným za riadenie zdravotníctva.

 

KAUZA PEDIATRI – KOMUNIKÁCIA  STÁLE ZLYHÁVA 

 

Kauza okolo výpovedí detských lekárov z ambulantných pohotovostných služieb nenechala chladného žiadneho rodiča. Vyše 400 pediatrov podalo výpovede preto, lebo síce už pred rokom im Heger sľúbil, že kritickú situáciu v tomto segmente poskytovania zdravotnej starostlivosti bude riešiť, ale tak ako sa doslova vykašľal na Rázsochy, vykašľal sa aj na pediatrov. A čo urobil Palkovič? Vo svojich medializovaných vyjadreniach tvrdí, že situáciu aktívne rieši od mája. Ale až včerajšie rokovanie (8.8.2023) okrúhleho stola za účasti ministra zdravotníctva so zástupcami ambulantných pediatrov, nemocníc, lekárov slúžiacich na urgentov, ale aj zástupcov samospráv, na ktoré HLAS vyše mesiac vyzýva, prinieslo prvé návrhy na riešenie kritickej situácie, v dôsledku ktorej vyše 400 pediatrov podalo výpovede z pohotovostných služieb.

 

Zuzana Dolinková: ,,Je pozitívne, že minister Palkovič konečne pochopil, tak ako za HLAS už vyše mesiac osobne apelujem, že tento spor sa netýka iba ambulantných a nemocničných lekárov, ale práve vo veľkej miere zástupcov samospráv, pretože akákoľvek zmena vo vzťahu fungovania pohotovostí sa musí konštruktívne, korektne, ale najmä ľudsky vysvetľovať občanom a to tými autoritami, ktorí riadenia a zastrešujú život ľudí v danom mieste – teda aj primátormi, županmi, či starostami.”

 

KAUZA – Všeobecná zdravotná poisťovňa

 

Ako je známe, minister Palkovič pred mesiacom odvolal šéfa štátnej VšZP Richarda Strapka z dôvodu, že štátna zdravotná poisťovňa neefektívne hospodári, pričom žiadny konkrétny dôvod odvolania sme sa ani na tlačovej konferencii, ani dodnes nedozvedeli – rovnako ako tomu bolo a aj v prípade odvolania ministra vnútra Šimka. Napriek tomu, že aktuálne do 30.9. beží prepoisťovacia kampaň a slovami ministra Palkoviča je nevyhnutné okamžite stabilizovať hospodársku situáciu VšZP, a že doslova do pár dní po odvolaní Strapka sľúbil, že vymenuje nového šéfa VšZP, ani po mesiaci sa tak stále nestalo.

 

Zuzana Dolinková sa pýta, či na stabilizáciu situácie vo VšZP stačilo urobiť to, že Palkovič odvolal Strapka? Kto riadi proces ozdravenia VšZP ? Kto riadi činnosť štátnej zdravotnej poisťovne? Či ostatní členovia predstavenstva VšZP nenesú spoluzodpovednosť za stav a stratu VšZP? A apropó, bol pán Strapko riadne odvolaný aj ako generálny riaditeľ VšZP alebo iba ako predseda predstavenstva?

 

KAUZA – Vyhodnotenie tzv. malej výzvy na rekonštrukcie, obnovu a modernizáciu nemocníc z Plánu obnovy

 

Dolinková upozorňuje aj na plnenie termínov plánu obnovy a odolnosti: ,,Napriek tomu, že termíny na vyhodnotenie tejto malej výzvy sa posúvali z apríla do konca júna, dnes je august a minister Palkovič stále túto výzvu nevyhodnotil. Je potrebné si uvedomiť, že podľa podmienok plánu obnovy musia byť aj tieto malé rekonštrukcie ukončené a odovzdané do konca júna 2026, aby sme o ďalšie peniaze, resp, projekty z plánu obnovy neprišli, tak ako to bolo či už v prípade Rázsoch alebo nákupu vozidiel pre záchranky, či obnovu sídiel záchranných staníc.”

 

Minister Palkovič sa neraz vyjadril, že počas svojho obmedzeného mandátu chce pripraviť a robiť také opatrenia, na ktoré bude môcť kontinuálne nadviazať akákoľvek nová vláda, ktorá prípade po predčasných parlamentných voľbách a ktorá bude mať dôveru parlamentu. Kroky, ktoré Palkovič robí, tomuto cieľu žiaľ zatiaľ nenasvedčujú. Nechať vyhniť problém je to najhoršie riešenie, aké môže byť.

 

<< Späť k článkom