Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Minister Vlčan je pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov tragédiou. Namiesto nich označil za svojich partnerov obchodníkov

Patrícia Medveď Macíková
Nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan je už podľa svojich prvých slov zárukou pokračovania totálnej potravinovej katastrofy, ktorú OĽaNO vnieslo do celého slovenského pôdohospodárstva. Už na...

Nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan je už podľa svojich prvých slov zárukou pokračovania totálnej potravinovej katastrofy, ktorú OĽaNO vnieslo do celého slovenského pôdohospodárstva. Už na prvej tlačovej konferencii s premiérom Hegerom totiž označil za svojich partnerov nie agropotravinárov, ale obchodníkov. Obchodníci pritom gesčne spadajú pod rezort hospodárstva.

„Je šokujúce, že nový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka OĽaNO hneď na prvej tlačovej konferencii označí za svojich partnerov obchodníkov zo Slovenskej aliancie moderného obchodu zastupujúcej zahraničné obchodné reťazce. Tých, ktorí vyvážajú každoročne stovky miliónov eur ziskov do zahraničia a proti ktorých nekalým praktikám musí bojovať nielen Slovensko, ale aj celá Európska únia. Minister Vlčan nespomenul ako partnerov organizácie poľnohospodárov a potravinárov, tých ktorí potraviny na Slovensku vyrábajú a o ktorých sa má jeho rezort starať. OĽaNO a jeho neschopnosť stojí nielen za tisíckami zmarených životov, ale čoskoro sa podpíše aj pod tragédiu potravinovej sebestačnosti našej krajiny,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR strany HLAS – SD.

Nekompetentnosť pri vedení agrorezortu a nevedomosť o jeho skutočnom stave preukázal počas predstavenia nového šéfa agrorezortu aj premiér E. Heger. „Celý agropotravinársky sektor bije na poplach, že Strategický plán pre nové programové obdobie Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre Slovensko je nepripravený. Že finančné nástroje pre poľnohospodárov nie sú nastavené. PPA má doslova pár mesiacov, aby neprišla o akreditáciu. Obce a mestá sa sťažujú v médiách, že nekompetentnosť na Slovenskom pozemkovom fonde ich pripraví o eurofondy, pretože SPF s nimi nekomunikuje. Pán premiér žije asi mimo reality,“ vysvetli R. Puci.

Už prvé vystúpenie nového ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana ukázalo, že agrorezort pod vedením Vlčana bude musieť HLAS – SD podrobiť zvýšenej miere kontroly. „Nový minister síce tvrdí, že vraj vie ako funguje ekonomika poľnohospodárov Slovenska. Avšak bol to práve on, ktorý v minulom roku existenčne ohrozil všetkých slovenských poľnohospodárov, malých aj veľkých. V pozícii štátneho tajomníka agrorezortu totiž na jar roku 2020 práve Samuel Vlčan presadzoval presuny podpôr medzi piliermi počas prebiehajúce roka.  To tak vážne ohrozilo slovenských poľnohospodárov a ich financovanie, že prišli pred ministerstvo spoločne zväzy zastupujúce malých aj veľkých poľnohospodárov. Po ich tlaku OĽaNO od tohto nekompetentného kroku ustúpilo. Nekompetentnosť ministra Vlčana v oblasti agrorezortu je preto evidentná aj po skúsenostiach v pozícii štátneho tajomníka,“ uviedol R. Puci.

<< Späť k článkom