Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Minister vnútra opäť zlyháva pri migračnej kríze

Patrícia Medveď Macíková
Minister vnútra Roman Mikulec podľa strany HLAS opäť zlyháva pri riešení migračnej krízy a je zrelý na svoje ďalšie odvolávanie...

Minister vnútra Roman Mikulec podľa strany HLAS opäť zlyháva pri riešení migračnej krízy a je zrelý na svoje ďalšie odvolávanie v parlamente.
„HLAS v utorok navrhne v Národnej rade uznesenie, ktorým parlament zaviaže vládu informovať poslancov, aké má pripravené opatrenia na rastúcu migračnú krízu. Na Slovensko dnes prúdia tisíce legálnych utečencov z Ukrajiny a tisíce nelegálnych migrantov zo Sýrie, Balkánu či Afriky. Naše hranice sa stali korzom, ktoré nie sme schopní ustrážiť, čo je základná úloha každého jedného štátu. Vzhľadom na blížiacu sa zimu a čoraz častejšie ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru možno oprávnene očakávať, že najmä prílev utečencov z Ukrajiny sa zásadne zvýši,“ povedal líder HLASu Peter Pellegrini.
HLAS je pripravený podporiť prípadný návrh na odvolanie ministra vnútra. „Roman Mikulec je jeden neschopný človek, ktorý nielenže už dávno nemal sedieť na svojej stoličke, ale nikdy sa ministrom vnútra ani nemal stať,“ zdôraznil Peter Pellegrini.
HLAS považuje za absolútne neprijateľné, aby sa v časoch zvýšených nárokov na bezpečnosť ľudí na Slovensku a ochranu štátnych hraníc krátili v budúcoročnom rozpočte prostriedky na platy policajtov o vyše 17 miliónov eur. Poslanci HLASu preto podajú pozmeňovací návrh, ktorý zastaví znižovanie platových pomerov policajtov, ktorých beztak na Slovensku chýba čoraz viac.
Podľa podpredsedníčky HLASu Denisy Sakovej je nevyhnutné dôkladne sa pripraviť na väčší počet utečencov. „Vláda musí zabezpečiť, aby samosprávy mali dostatok prostriedkov na potrebné aktivity, rovnako aj stanoviť jasné pravidlá pre obyvateľov, ktorí chcú legálnym migrantom pomôcť. V prípade nelegálnej migrácie cez maďarskú hranicu musí minister vnútra i policajný prezident posilniť ochranu hraníc, či už zvýšením rozpočtu pre policajné zložky alebo aktívnou spoluprácou s armádou,“ uviedla Denisa Saková.
Poslanec a generálny manažér HLASu Matúš Šutaj Eštok pripomenul, že namiesto  práce na bezpečnosti slovenských občanov sa Roman Mikulec aktívne venuje najmä klientelistickým zákazkám, ktoré Úrad pre verejné obstarávanie opakovane označuje za protizákonné. „Len v dvoch kauzách stravovania a ubytovania utečencov prelial minister protizákonne zo štátnej kasy do súkromných vreciek 4,2 milióna eur. Štátne zákazky dostávajú bez riadneho verejného obstarávania rôzne firmičky, priamo prepojené s hnutím OĽaNO. Ak by Igor Matovič splnil svoj hlavný predvolebný sľub o zavedení hmotnej zodpovednosti politikov, päť ďalších generácií Mikulcovej rodiny by splácalo dlhy po svojom neschopnom predkovi,“ dodal Matúš Šutaj Eštok.
<< Späť k článkom