Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Naďova „analýza“ k stíhačkám je fiasko

Patrícia Medveď Macíková
  Právna „analýza“ exministra obrany Jaroslava Naďa k odovzdanie slovenských stíhačiek je podľa strany HLAS úplným fiaskom. „Odvolaná vláda nemala...

 

Právna „analýza“ exministra obrany Jaroslava Naďa k odovzdanie slovenských stíhačiek je podľa strany HLAS úplným fiaskom. „Odvolaná vláda nemala žiadne právo poslať Migy na Ukrajinu, a už vôbec nie na základe takéhoto právneho paškvilu,“ vyhlásil poslanec a generálny manažér HLASu Matúš Šutaj Eštok.

Nástup úradníckej vlády je podľa HLASu príležitosťou, aby sa táto sporná právna otázka raz a navždy vyriešila. „Vyzývame úradnícku vládu, aby sa obrátila na Ústavný súd so žiadosťou o výklad ústavy, keďže ani Hegerova vláda, ani pani prezidentka tak doteraz neurobili. Je to dôležité aj vzhľadom do budúcnosti, aby okolo kľúčových rozhodnutí odvolanej vlády alebo vlády v demisii nevznikal ústavný spor,“ uviedol podpredseda HLASu Erik Tomáš.

Exminister Naď zverejnil svoju analýzu po televíznej diskusii s Erikom Tomášom. „Už sme však počuli názor odborníkov, že tento dokument by neobstál ani ako seminárna práca na vysokej škole. Naď dobre vedel, prečo sa túto „analýzu“ snažil pred verejnosťou doteraz utajiť. Je však strašné, že na základe takéhoto postupu prijala odvolaná vláda zásadné rozhodnutie o odoslaní stíhačiek do vojnového konfliktu,“ dodal Matúš Šutaj Eštok.

Podľa Naďovej „analýzy“ predstavujú prúdové stíhacie lietadlá predstavujú hnuteľný majetok štátu, s ktorým môže vláda disponovať v zmysle zákona o majetku štátu, a preto ich možno darovať inému štátu formou vládnej dohody, ktorá nevyžaduje súhlas parlamentu. „Stíhačky nie sú hocijakým štátnym majetkom. Sú to zbrane, ktoré je možné okamžite použiť jednou stranou vojenského konfliktu. Preto je zrejmé, že ich odovzdanie musí byť vnímané ako zásadná otázka zahraničnej politiky. A o takejto otázke odvolaná vláda rozhodovať nesmie, a to ani so súhlasom pani prezidentky,“ zdôraznil Matúš Šutaj Eštok. Vláda sa podľa neho uchýlila k právnemu podvodu, keď sa odvolala na iný článok ústavy a tvári sa, že išlo o obyčajnú medzinárodnú zmluvu, ktorú uzavrieť môže. „Nemôže, ak práve predmet takejto zmluvy je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. A ak odoslanie bojových lietadiel jednej strane vojenského konfliktu podľa vlády nie je zásadnou otázkou zahraničnej politiky, potom taká otázka ani neexistuje,“ dodal Matúš Šutaj Eštok.

Zhnitou čerešničkou na torte celej „analýzy“ je podľa neho tvrdenie, že pre posúdenie otázky, či uzatvorenie medzinárodnej zmluvy prekračuje mandát odvolanej vlády, je podstatná skutočnosť či vlády takýmto rozhodnutím napĺňa programové vyhlásenie vlády. „Programové vyhlásenie vlády je po jej odvolaní zdrap papiera. Odvolaná a následne poverená vláda má svietiť a kúriť a priviesť krajinu k predčasným voľbám. A nie dávno po funuse ísť vraj plniť svoje bývalé programové vyhlásenie a porušovať kvôli tomu ústavu,“ uzavrel Matúš Šutaj Eštok.

<< Späť k článkom