Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Navrhovaná pomoc vlády pri zdražovaní je absolútne nedostatočná

Patrícia Medveď Macíková
Navrhovaná pomoc vlády pri drastickom zdražovaní je podľa HLASu absolútne nedostatočná. „Jednorazový príspevok sto eur pár vybraným skupinám obyvateľov je...

Navrhovaná pomoc vlády pri drastickom zdražovaní je podľa HLASu absolútne nedostatočná. „Jednorazový príspevok sto eur pár vybraným skupinám obyvateľov je možno dobrý prvoaprílový žart, ale rozhodne nie riešenie pre Slovensko,“ vyhlásil líder HLASu Peter Pellegrini.

Jednorazový príspevok 100 eur po tri a pol mesiacoch úplnej nečinnosti vlády je podľa HLASu nezvratným dôkazom o jej neschopnosti pomôcť vlastným občanom. „Ak má podľa vlády suma 100 eur, vyplatená po šiestich mesiacoch brutálneho zdražovania, pokryť zvýšené náklady dôchodcov, rodín s deťmi či nezamestnaných, tak slovenská vláda žije na inej planéte. Niektoré potraviny zdraželi o desiatky percent, energie a náklady na bývanie rastú nevídaným spôsobom a rastúce inflácia požiera celoživotné úspory ľudí. A vyriešiť to má jedna stoeurová bankovka?“ spýtal sa Peter Pellegrini.

Pre HLAS je absolútne nepochopiteľné, že aj na takejto smiešnej sume sa vládna koalícia stále nedohodla. „Minister Krajniak tvrdí, že koalícia stále nevie nájsť 130 miliónov na túto pomoc, a preto navrhuje zvýšenie niektorých daní. Ale keď vyhadzovali z okna 800 miliónov na plošné testovanie, desiatky miliónov na zbytočné očkovacie lotérie či najnovšie predražené obrnené transportéry, vtedy tie peniaze našli na počkanie. To už ani nehovorím o tom, že štát zarába miliardy eur na zdražovaní, pretože s vyššími cenami platia ľudia aj vyššiu daň. Ani o tom, že za dva roky zadlžili Slovensko bez mihnutia oka 15 miliardami eur. A keď majú nájsť pár eur pre ľudí, zrazu o tom musia tri mesiace diskutovať a zvyšovať kvôli tomu dane?“ dodal Peter Pellegrini.

HLAS pripomína obrovské balíky konkrétnej pomoci, ktoré už dávno prijali susedné štáty na efektívnu pomoc svojim občanom. „Sto eur oproti desiatkam opatrení, prijatých našimi susedmi, je jedna obrovská hanba,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

<< Späť k článkom