Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Navrhujeme energetické šeky pre domácnosti vo výške 300 eur

Patrícia Medveď Macíková
  HLAS navrhuje vyplácanie energetických šekov vo výške 300 eur pre domácnosti s hrubým príjmom do 2000 eur počas najbližších...

 

HLAS navrhuje vyplácanie energetických šekov vo výške 300 eur pre domácnosti s hrubým príjmom do 2000 eur počas najbližších šiestich mesiacov na zvládnutie energetickej krízy.

„Ak vláda zlyhala pri zastropovaní cien energií, musí ľuďom vynahradiť ich drastické zdraženie. Energetické šeky ako účinný nástroj využíva už 12 členských krajín Európskej únie, mnoho z nich podstatne bohatších ako Slovensko,“ povedal líder HLASu Peter Pellegrini.

HLAS zároveň upozorňuje na nevyhnutnosť pomoci štátu podnikom, aby nemuseli kvôli vysokým cenám energií zastavovať výrobu a prepúšťať zamestnancov. „Navrhujeme preto ustanoviť okamžitú úľavu vo výške 80 percent z poplatkov za znečisťovanie ovzdušia, takzvané emisné povolenky, ako pomoc podnikom na znovuspustenie zastavenej výroby,“ dodal Peter Pellegrini.

Za kľúčové úlohy po rozpade vládnej koalície považuje HLAS okamžité vyriešenie politickej krízy, okamžitú pomoc ľuďom pri drastickom zdražovaní a okamžité riešenie dôsledkov energetickej krízy. „Jediným riešením politickej krízy sú predčasné parlamentné voľby. Preto opäť vyzývam parlamentné politické strany, aby začali rokovať o termíne a spôsobe konania predčasných volieb,“ povedal Peter Pellegrini.

V rámci pomoci pri zdražovaní predložil HLAS do parlamentu dva kľúčové návrhy: skutočný 13. dôchodok vo výške 515 eur pre každého dôchodcu a skutočných 200 eur na každé dieťa pred Vianocami. V rámci energetickej krízy HLAS zároveň zdôrazňuje povinnosť zastupovať na európskom fóre predovšetkým slovenské národné záujmy. „Neviem si však predstaviť, ako ich chce obhajovať slovenská stroskotaná vláda s neexistujúcim premiérom a bez ministra hospodárstva a ministra zahraničných vecí,“ poznamenal Peter Pellegrini.

<< Späť k článkom