Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Navrhujeme skutočný 13ty dôchodok, 515 eur pre každého

Patrícia Medveď Macíková
Strana HLAS predložila do parlamentu návrh na vyplatenie skutočného a spravodlivého 13. dôchodku. „Žiadame, aby každý jeden dôchodca dostal pred...

Strana HLAS predložila do parlamentu návrh na vyplatenie skutočného a spravodlivého 13. dôchodku. „Žiadame, aby každý jeden dôchodca dostal pred Vianocami 515 eur, čo je priemerná výška starobného dôchodku. Seniori potrebujú skutočnú pomoc pri drastickom zdražovaní, nie almužnu, ktorú im vláda pripravuje,“ uviedol predseda HLASu Peter Pellegrini.
HLAS pripomína, že dôchodcovia sú jednou z najohrozenejších skupín pri zdražovaní. „Každý dôchodca potrebuje jesť, svietiť a kúriť, no je odkázaný na to, čo mu pošle vláda ako dôchodok. Za rok drasticky zdraželi potraviny, bývanie, aj energie, niektoré položky o viac ako 50 percent. Čoraz viac seniorov sa tak prepadá do pásma chudoby, a to musíme jednoducho zastaviť,“ zdôraznil Peter Pellegrini.
Návrhy ministra práce Milana Krajniaka na vyplatenie ďalšej, ešte viac okresanej sociálnej dávky, považuje za nedostatočné. „Dajte dôchodcom skutočný 13. dôchodok, ktorý im táto vláda hneď po svojom nástupe zobrala. Seniori si vytrpeli svoje pri pandémii, trpia dnes pri zdražovaní a jediné, čoho sa od vlády dočkali, sú cynické rady, ako majú vykrúcať žiarovky, menej kúriť a presťahovať sa do menších bytov,“ pripomenul Peter Pellegrini.
HLAS predložil aj návrh na pomoc rodinám s nezaopatrenými deťmi. „Žiadame vyplatiť pred Vianocami 200 eur na každé nezaopatrené dieťa kvôli rapídnemu nárastu všetkých nákladov, ktoré so starostlivosťou o deti súvisia. Matovičových 200 eur pre rodiny je jedno bilbordové klamstvo, pretože tieto peniaze mnohí rodičia nikdy neuvidia. Táto vláda pritom zrušila príspevok 100 eur na každého prváčika, ktoré mali pomôcť rodinám s krytím nákladov pri nástupe do školy. Vzhľadom na obrovské zdražovanie HLAS navrhuje tento príspevok na budúci rok vrátiť a sumu zvýšiť na 200 eur,“ povedal podpredseda HLASu Erik Tomáš.
<< Späť k článkom