Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Nie je žiaden dôvod jasať nad rozpočtom beznádeje

Patrícia Medveď Macíková
  HLAS nevidí žiaden dôvod jasať nad schválením rozpočtu beznádeje z dielne Igora Matoviča. „Tento rozpočet je zlý, nedáva ľuďom...

 

HLAS nevidí žiaden dôvod jasať nad schválením rozpočtu beznádeje z dielne Igora Matoviča. „Tento rozpočet je zlý, nedáva ľuďom žiadnu nádej do budúcnosti a politici premrhali šancu prijať ho spolu s termínom predčasných volieb ako základnou podmienkou na ukončenie politickej krízy na Slovensku,“ povedal líder HLASu Peter Pellegrini.

HLAS pripomína, že rozpočet vládna koalícia presadila len vďaka spolupráci s údajne opozičnou SaS, dva dni pred Vianocami a za cenu pádu celej vlády. „Vláda si nedokázala splniť svoju základnú úlohu, ktorou je príprava a schválenie štátneho rozpočtu. Sme radi, že ľudia po roku a pol sľubovania dostanú od štátu aspoň nejakú pomoc, hoci budú kvôli prudkému zdražovaniu ďalej chudobnieť. Ak však vládne strany spoločne s SaS odmietnu možnosť predčasných volieb ako jediného demokratického riešenia tohto nedôstojného cirkusu, budú nás marazmus a chaos sprevádzať až do roku 2024: vďaka Igorovi Matovičovi, Eduardovi Hegerovi, Borisovi Kollárovi a Richardovi Sulíkovi,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

HLAS podporil pri hlasovaní o rozpočte viaceré prospešné pozmeňujúce návrhy, ktoré už celé mesiace presadzoval. Ide predovšetkým o trvalé zníženie DPH pre gastrosektor na 10 percent či presun vyše 700 miliónov eur do zdravotníctva, hoci HLAS navrhoval ešte o sto miliónov viac. „Nebola však splnená základná podmienka, ktorú Slovensko nevyhnutne potrebuje, a to dohoda na predčasných voľbách. Za týchto okolností HLAS nemohol rozpočet ako celok podporiť,“ vysvetlil Peter Pellegrini.

HLAS ani pri najlepšej vôli nerozumie postoju SaS, ktorá ešte pred týždňom označovala Matovičov návrh rozpočtu za „katastrofu“ či „grécku cestu“ a odmietala o ňom čo i len rokovať. „Zrazu SaS z večera do rána neprekáža obrovský deficit rozpočtu, zrazu im neprekážajú miliardy pod priamou kontrolou ministra financií. SaS zjavne rokuje o zostavení novej Hegerovej vlády, hoci ešte pred týždňom bol Heger neschopný premiér a vláda vo svojej funkcii zlyhala. HLAS takéto politické saltá odmieta a trvá na svojom postoji, s ktorým išiel do odvolávania vlády – jedinou demokratickou možnosťou sú predčasné voľby, a to čím skôr, tým lepšie,“ uzavrel Peter Pellegrini.

<< Späť k článkom