Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: O peniaze z eurofondov nemusíme prísť, úradnícka vláda však musí urobiť maximum

Patrícia Medveď Macíková
  Slovensko má k dispozícií nové eurofondy na roky 2021 – 2027, ale stále hrozí, že nám prepadnú miliardy eur z predchádzajúceho...

 

Slovensko má k dispozícií nové eurofondy na roky 2021 – 2027, ale stále hrozí, že nám prepadnú miliardy eur z predchádzajúceho eurofondového obdobia, kde musíme do konca tohto roka vyčerpať viac ako štyri miliardy eur. Upozornil na to bývalý vicepremiér, podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši. Raši tak reagoval na ministerskú konferenciu, ktorá sa konala koncom mája v Bratislave za účasti eurokomisárky pre regionálny rozvoj a eurofondy Elisy Ferreira, kde Slovensko mohlo zabojovať o záchranu eurofondov, napríklad žiadosťou o predĺženie možnosti čerpania európskych peňazí o jeden rok.

Pýtam sa, aké konkrétne kroky na záchranu miliárd eur urobila pani vicepremiérka Vašáková. Prečo nepožiadala eurokomisárku o predĺženie možnosti dočerpať eurofondy? „Keď sa to podarilo v roku 2014, mohlo by sa to podariť aj v roku 2023, kde programové obdobie skomplikovala koronakríza, vojna na Ukrajine či nekompetentná vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera,“ uviedol Raši.

Zároveň dodal, že očakával, že boj za záchranu eurofondov začne riešiť od prvého dňa úradníckej vlády. „Nová vicepremiérka pre eurofondy zatiaľ nepredložila žiaden ucelený materiál, ako ich zachrániť. Reportovanie o čerpaní na rokovaniach vlády, v čase, keď na vyčerpanie miliárd eur zostáva 7 mesiacov, je žalostne málo,“ upozornil Raši.

Po tom, ako predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera dokázali kompletne zrealizovať projekty (od výzvy po vyplatenie) len za 650 mil. eur, čo sú necelé štyri percentá eurofondov vyčlenených pre Slovensko, nám veľa možností na zmysluplné dočerpanie nezostáva.

HLAS preto žiada, aby úradnícka vláda maximálne využila európsku iniciatívu SAFE na pomoc zraniteľným domácnostiam s energetickou krízou, kde vieme presunúť až jeden a pol miliardy z nevyčerpaných eurofondov. Ďalej aby využila možnosť presunúť eurofondy do takzvaných finančných nástrojov, teda na pôžičky pre Štátny fond rozvoja bývania alebo do Slovenského investičného holdingu (SIH). Tieto financie by potom občania a podnikatelia mohli čerpať až do roku 2025. Ďalšou možnosťou je takzvané fázovanie projektov, teda ich rozdelenie medzi končiace a nové programové obdobie. Znamená to, že projekty začaté v končiacom období, by sa mohli dokončiť z nových eurofondov. Najlepšou možnosťou, ktorá by Slovensku pomohla najviac, je však pokúsiť sa o predĺženie možnosti čerpať európske peniaze o jeden rok, uzavrel Raši.

<< Späť k článkom