Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: OČKOVACIA LOTÉRIA ŽIVOTY A ZDRAVIE NEZACHRÁNI!

Patrícia Medveď Macíková
V strane HLAS – sociálna demokracia od začiatku hovoríme, že očkovanie má byť dobrovoľné s cieľom chrániť zdravie. Tak svoje,...

V strane HLAS – sociálna demokracia od začiatku hovoríme, že očkovanie má byť dobrovoľné s cieľom chrániť zdravie. Tak svoje, ako aj ľudí v okolí. Igor Matovič však opäť na seba upútal pozornosť. A opäť nie ako minister financií ale ako celonárodný organizátor lotérie, kde ide rozdávať milióny z našich daní niektorým očkovaným ľuďom. Už samotná myšlienka dehonestuje podstatu očkovania. Vyhlásil podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia Richard Raši. 

Vláda nezvláda očkovanie ako také. Neexistujúca kampaň, prvotný nedostatok vakcín, či „nočné hry o život“ keď sa naši seniori museli biť o termíny očkovania – to je len zlomok chaosu, ktorý od začiatku celý proces sprevádza, dodala Zuzana Dolinková.

Očkovacia lotéria a sprostredkovateľský bonus sú preto podľa názoru podpredsedov strany HLAS len ďalšie nezmyselne drahé nástroje, ktoré neprinesú želaný efekt. Ešte aj samotná lotéria je cirkus. Ak totiž chcete vyhrať, musíte byť v nedeľu večer pred televízorom, stihnúť zdvihnúť telefón a povedať správne heslo. 

Proces prihlasovania navyše diskriminuje seniorov, z ktorých sa nie všetci vedia prihlásiť cez internet a sprostredkovateľský bonus je doslova trestom pre všetkých tých, ktorí sa dali doteraz zaočkovať dobrovoľne a bez nároku na akúkoľvek odmenu.

Desiatky miliónov Eur, ktoré sa takto nezmyslene minú, by sa dali využiť oveľa efektívnejšie. „Je to nesprávne riešenie. Na jednej strane Matovičova a Hegerova vláda dáva na prevenciu len drobné, nepreplatí onkologickým chorým inovatívne lieky, ale teraz ide rozhadzovať milióny na sebaprezentáciu. Tieto peniaze by mohli ísť napríklad aj ku zdravotníkom a pacientom na diagnostiku a liečbu všetkých tých, ktorí kvôli koronakríze museli mesiace čakať“, povedal Richard Raši. 

Lepšie využitie týchto prostriedkov si vie predstaviť aj podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková. „Je nehorázne, aby na podporu a osvetu vláda schválila tri milióny a na nezmyselnú lotériu a bonusy desiatky miliónov. Tieto peniaze by oveľa efektívnejšie poslúžili aby mohlo byť viac mobilných očkovacích tímov či aby všeobecní lekári a pediatri dostávali vyššiu platbu za podanie vakcíny. Bolo by to pre nich viac motivujúce a občania by sa dostali k informáciám aj vakcíne na mieste, kde im je to prirodzené – u svojho lekára.“

HLAS – sociálna demokracia aj naďalej vyzýva ľudí, aby sa išli očkovať – dobrovoľne, na základe svojho vlastného presvedčenia. Nie pre pofidérnu vidinu získania finančných prostriedkov.

<< Späť k článkom