Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: OĽaNO zavádza, slovenských potravinárov doteraz nijak nepodporilo

Patrícia Medveď Macíková
Bratislava 19. júla 2022 – Agrorezort pod vedením ministra Samuela Vlčana z OĽaNO klame verejnosť, ak tvrdí, že potravinárov na Slovensku...

Bratislava 19. júla 2022 – Agrorezort pod vedením ministra Samuela Vlčana z OĽaNO klame verejnosť, ak tvrdí, že potravinárov na Slovensku akokoľvek podporil. Za dva a pol roka vládnutia, počas pandémie ani počas vojny na Ukrajine nezrealizoval žiadny nástroj ani riešenie na podporu pre ťažko skúšaný strategický sektor zásobujúci občanov Slovenska potravinami.

„Agrorezort klame verejnosť, ak hovorí o tzv. mimoriadnej pomoci pre potravinárov vo výške 8 miliónov eur formou dotazníka na zber údajov. Tento analytický nástroj pre lepšie uplatňovanie politík na podporu potravinárstva zaviedla vláda Petra Pellegriniho už v roku 2019 na získavanie prehľadu o potravinárskom sektore na Slovensku, ktorý dovtedy absentoval. Realizuje sa už štvrtý rok. Nejde o nič nové ani nič mimoriadne. Pravdou je, že agrorezort pod vedením ministrov OĽaNO nebol schopný spraviť pre podporu slovenských potravinárov počas pandémie ani počas vojny absolútne nič,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva HLAS – SD.

Slovenský agrorezort zavedením dotazníka pre potravinárov v roku 2019 po prvýkrát od éry samostatného Slovenska získaval informácie napríklad o spotrebách energií a palív, technologickom vybavení jednotlivých sektorov, či ich potrebách. Zozbierané údaje mal využiť pre lepšie nastavovanie politík a podporu rozvoja potravinárstva na Slovensku. Po voľbách v roku 2020 ministri OĽaNO Ján Mičovský ani Samuel Vlčan neboli schopní tieto data analyzovať a využiť na nastavenie potravinárskej stratégie Slovenska. Naopak, vydali sa cestou podpisovania zbytočných memoránd s obchodnými reťazcami a legalizovaním nekalých obchodných praktík. Agrorezort sa pritom podľa vlastných vyhlásení chystá zber údajov, jediný nástroj na získavanie analytických dát v slovenskom potravinárstve, zrušiť už od roku 2023. Ide pritom o odplatnú službu, na ktorú sa vzťahuje aj DPH, teda žiadnu mimoriadnu podporu. 

„OĽaNO opakovane preukazuje neschopnosť zvyšovať potravinovú sebestačnosť Slovenska, práve naopak. Potraviny sú dnes najdrahšie v histórii Slovenska, saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami len za prvé štyri mesiace roku 2022 dosiahlo obrovských –689,5 miliónov eur. V porovnaní s minulým rokom vzrástlo dokonca o viac ako tretinu (34,2 %) o 175,8 mil. Ak táto vláda bude ďalej pokračovať, hrozí totálny krach slovenského potravinárstva a nielen ešte drahšie potraviny, ale zo Slovenska sa stane smetisko Európskej únie,“ zdôraznil R. Puci.

<< Späť k článkom