Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Platy zdravoníkom neporastú – rokovania zlyhali

Patrícia Medveď Macíková
Pol roka čakali lekárski odborári na stretnutie s premiérom a ministrom financií. Závery po dvoch rokovaniach sú totálnym fiaskom. Žiadna...

Pol roka čakali lekárski odborári na stretnutie s premiérom a ministrom financií. Závery po dvoch rokovaniach sú totálnym fiaskom. Žiadna nádej na zlepšenie a motiváciu zdravotníkov zotrvať v systéme a zároveň beznádej pre pacientov na dostupnejšiu, kvalitnú a potrebnú zdravotnú starostlivosť. Vyjadrenia premiéra typu – do konca júna 2022 sa vo vláde rozhodnú v otázke miezd zdravotníkov – či vôbec a v akej výške alebo, že na zdravotníctvo nemáme viac peňazí, nie je ničím iným ako len prejavom totálnej dehonestácie pre tých, ktorým táto vláda dva roky len tlieska, ďakuje, sľubuje im plané sľuby a vzdušné zámky a ktorí pre ňu boli zaujímaví a dobrí len vtedy, keď ich potrebovala ako vazalov, aby nemohli dať výpovede, vziať si dovolenku, alebo im potrebovala uložiť pracovnú povinnosť v rámci hospodárskej mobilizácie. O situácii v okolitých krajinách a ich postupe a krokom voči skutočným hrdinom pandémie už netreba ani hovoriť.

Zuzana Dolinková, podpredsedníčka HLASu:
,,Nemocnice a ambulancie nemajú od apríla 2022 zmluvy s poisťovňami. Teda o mesiac nebudú poskytovať viac ako urgentnú zdravotnú starostlivosť. Odchody zdravotníkov sa neskončia – práve naopak, aj stovky tých, čo ešte aspoň trochu verili – odídu do zahraničia, mimo rezort alebo do zaslúženého dôchodku, aj keď by možno ešte chvíľu vládali pomôcť, len nevidia dôvod a motiváciu.
Minister aj premiér zlyhali a oklamali nie len zdravotníkov, ale aj celý národ. Lebo nám mesiace tvrdili, že zdravotníci sú priorita a oni robia všetko preto, aby situáciu riešili a zastabilizovali.
A na konci neschopnosti a alibizmu aktérov celej tejto frašky a skupinky jednotlivcov, ktorá rozhoduje o osude zdravotníctva stojí chorý, sklamaný a smutne a nechápavo sa prizerajúci pacient, ktorý zostal stáť na absolútnom okraji záujmu kompetentých.“

Zároveň sa včera skončil núdzový stav. Pre premiéra Hegera, ministra financií Matoviča a reprezentanta ministerstva zdravotníctva V. Lengvarského prestalo byť zdravotníctvo akoukoľvek témou. Napriek skončeniu núdzového stavu sa ale stále neskončilo ,,nevoľníctvo“ pre zdravotníkov. Naša vláda natoľko neverila zdravotníkom, že títo sa budú podľa svojich najlepších možností a schopností starať o slovenských pacientov, že z nich na takmer dva roky urobila de facto nevoľníkov. A k tomu vlani v lete schválila zákon, podľa ktorého je možné uložiť pracovnú povinnosť lekárom aj bez vyhlásenia núdzového stavu. Nemožno sa preto čudovať, že za tie dva roky pandémie nám odišlo stovky sestier a lekárov. A to je len smutný začiatok ešte smutnejšieho konca.

HLAS – sociálna demokracia vyzýva premiéra, ministra financií a ministra zdravotníctva, aby sa urgentne a vážne začali zaoberať otázkou personálnej stabilizácie v zdravotníctve, pretože katastrofický scenár pre slovenského pacienta je dnes, ale i z pohľadu perspektívy, aktuálnejší ako kedykoľvek predtým. Od začiatku upozorňujeme na nevykonateľnosť čerpania peňazí z Plánu obnovy v oblasti zdravotníctva a dnes je táto téma na stole vo všeobecnosti. Zdravotníctvo má na jednej strane devastačný štátny rozpočet pre zdravotníctvo a na strane druhej len fiktívne peniaze z Bruselu. Ako chceme teda stabilizovať tento rezort? Ak vláda okamžite pre zdravotníkov a pacientov niečo neurobí, dôsledky jej flagrantného nekonania bude znášať každý jeden z nás, lebo pacientmi sme všetci.

<< Späť k článkom