Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Podpísali sme Memorandum o spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska

Patrícia Medveď Macíková
Strana HLAS – sociálna demokracia podpísala memorandum o spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska. „Slovensko má voči striebornej generácii historický dlh...

Strana HLAS – sociálna demokracia podpísala memorandum o spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska. „Slovensko má voči striebornej generácii historický dlh a je načase ho splatiť,“ vyhlásil po podpise memoranda predseda HLASu Peter Pellegrini.

Memorandum je súčasťou celospoločenskej dohody s názvom Spájame sa s ľuďmi, ktorú už HLAS podpísal s reprezentantmi slovenských obcí a miest. „Spojencom HLASu vo voľbách nebudú politické strany, ale ľudia. Jednota dôchodcov Slovenska je nespochybniteľným reprezentantom slovenských seniorov a jej základným poslaním je obhajoba práv dôchodcov na ich dôstojnejší život. Cieľom HLASu je zasa lepší život každého jedného občana od narodenia až po dôstojnú starobu. Máme preto v tejto oblasti rovnaké ciele a chceme ich aktívne a spoločne presadzovať,“ vysvetlil Peter Pellegrini.

Podpis memoranda ocenili aj predstavitelia Jednoty dôchodcov Slovenska. „Spoločné kroky smerom k dôchodcom sme našli len v HLASe. Som veľmi rád, že takúto zmluvu ideme podpisovať, pretože HLAS nám jednak pomáha a jednak ľuďom vysvetľuje, že sa dá žiť aj lepšie,“ uviedol predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian.

HLAS podľa Pellegriniho dokazuje svojimi skutkami, že mu na slovenských senioroch záleží. „HLAS o senioroch nerozpráva, HLAS pre seniorov koná. Za dva roky existencie sme predložili do parlamentu 47 návrhov zákonov, ktoré takmer všetky smerovali na konkrétnu pomoc ľuďom a v mnohých prípadoch na pomoc dôchodcom. Žiadali sme pre nich 300 eur počas pandémie, 200 eur príspevok aj pre neočkovaných seniorov, vyššiu a rýchlejšiu valorizáciu dôchodkov a mnoho ďalších. Žiadna iná strana, ani koaličná ani opozičná, sa takto systematicky, kompetentne a s pochopením nevenovala dôchodcom a ich problémom,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

Postoj Matovičovej i Hegerovej vlády považuje za obrovskú hanbu. „Výsledkom neschopnosti vlády je ďalších 187-tisíc ďalších dôchodcov v pásme chudoby, zrušenie plnohodnotného 13. dôchodku, zmrazenie minimálnych dôchodkov a množstvo ďalších sociálnych katastrof. To všetko napriek verejnému prísľubu Igora Matoviča a Eduarda Hegera pred voľbami, že nevstúpia do žiadnej vlády, ktorá by siahala na sociálne istoty ľudí. Dnes dôchodcom podľa štatistických údajov ostáva 5,22 Eura denne na ich bežnú spotrebu! To je obrovská hanba, s ktorou treba po voľbách skončiť,“ podčiarkol Peter Pellegrini.

Seniorom sa HLAS venuje aj vo svojej národnej petícii za zmenu, ktorú s názvom „Dostaňme Slovensko na správnu cestu“ odštartovala tento týždeň. Jedným z troch konkrétnych bodov garancia plnohodnotného 13. dôchodku a mimoriadnu finančná pomoc štátu v čase núdze ohrozeným skupinám občanov. Petíciu môžu ľudia podpisovať elektronicky na stránke www.peticiazazmenu.sk alebo osobne na kontaktných miestach HLASu.

<< Späť k článkom