Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Požadujeme okamžité vyplatenie dotácii včelárom

Patrícia Medveď Macíková
Strana HLAS vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozefa Bíreša, aby okamžite našiel financie pre slovenských včelárov. Agrorezort totiž...

Strana HLAS vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozefa Bíreša, aby okamžite našiel financie pre slovenských včelárov. Agrorezort totiž informoval včelárske zväzy, že v roku 2023 pre nich nevyčlenil žiadne dotácie na opeľovaciu činnosť včelstiev. Tá sa od roku 2019 poskytovala na úrovni 1,1 milióna eur ročne.

 

„Najprv chcelo OĽaNO extrémisticky obmedziť včelárenie na Slovensku na pár včelstiev na hektár. Potom OĽaN-ácky poslanec Pročko presviedčal verejnosť, že včely sa roja, pretože nemajú radi včelárov. Teraz úradnícka vláda škrtá symbolickú podporu, ktorá sa rozdelí medzi desiatky tisíc včelárov. A to dokonca v roku rekordného včelieho hladomoru za posledné desaťročie, ktorý včelárov po celom Slovensku mimoriadne tvrdo zasiahol. Táto pohroma nekompetentnosti už musí skončiť,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva HLAS – SD.

 

Od roku 2019 dostávali každoročne včelári od štátu takzvanú podporu na opeľovaciu činnosť v sume štyri eurá na včelstvo. K jej zdvojnásobeniu z dvoch eur na včelstvo došlo práve v roku 2019 za vlády Petra Pellegriniho. Ide o podporu, ktorou štát prispieva včelárom za to, že zabezpečujú produkciu včelami opelivých rastlín. Okrem toho slovenskí včelári produkujú jeden z najlepších medov sveta. V jeho produkcii pritom Slovensko stále nie je sebestačné. Ročná produkcia medu slovenských včelárov sa v  súčasnosti pohybuje na úrovni 5,5 milióna kilogramov ročne. Ročná spotreba Slovákov je však až dvojnásobná, zhruba 12 miliónov kg. Včelári sa pritom boria s dovozmi zahraničného, neraz falšovaného medu, ktorý sa predáva za nízke ceny predovšetkým v obchodných reťazcoch.

 

„V prípade, že HLAS – SD bude súčasťou vlády, včelári budú dostávať podpory na opeľovaciu činnosť každoročne. Je nepredstaviteľné, aby 22 000 včelárov zostalo bez podpory, pričom štát na dotácie na opeľovaciu činnosť vynaloží ročne len niečo viac ako milión eur. To nie je ani výška projektu, ktorý podpísal ministrovi pôdohospodárstva Vlčanovi minister Ján Budaj z Demokratov, tá bola vo výške 1,4 milióna eur a teraz štát nevie nájsť milión? Tieto financie sa musia v rozpočte nájsť. Slovenský med, medoviny a ďalšie včelie produkty získavajú najvyššie svetové ocenenia. Štát musí preto sektor včelárstva podporovať a nie likvidovať hlúpymi rozhodnutiami,“ zdôraznil R. Puci.

<< Späť k článkom